Pasaulyje

2018.09.28 10:39

Per vizitą Vokietijoje R. T. Erdoganas sieks A. Merkel palaikymo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.28 10:39

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pradeda oficialiąją trijų dienų valstybinio vizito Vokietijoje programą. Dėl Turkijos lyderio retorikos ir kaltinimų visiems, tarp jų ir Vokietijai, pastaruoju metu abiejų šalių santykiai gerokai pašlijo, bet amerikiečių spaudžiamas R. T. Erdogano režimas priverstas ieškoti paramos ir pinigų Europoje – tam reikėjo važiuoti į Berlyną.

Įtvirtindamas ir taip plačias savo galias naujoje, prezidentinėje Turkijos Respublikoje R. T. Erdoganas ne kartą svaidėsi kaltinimais ne tik Vašingtono, bet ir Berlyno atžvilgiu, ypač kai vokiečiai neleido jam rengti prezidentinės kampanijos trims milijonams Vokietijoje gyvenančių turkų kilmės žmonių. Tačiau sugadinęs santykius su prezidento Donaldo Trumpo administracija R. T. Erdoganas išprovokavo rimtą ekonomikos krizę. Liros kursas krito ir prezidento populistinės bei nacionalistinės politikos rėmėjai Turkijoje ėmė bruzdėti.

„Šis vizitas, be abejo, susijęs su realpolitik interesais, ir ypač su sunkia Turkijos ekonomine padėtimi. Dėl to Turkija vėl gręžiasi į Vokietiją. Čia turima omenyje, kad europiečiai, kaip ir turkai, nerimauja dėl nepatikimos JAV politikos ir yra linkę sudaryti bendrą frontą. Gal tai nebus taip paprasta, bet toks interesas yra. O palyginimai su naciais, kuriuos vartojo prezidentas, jau praeityje. Tuo požiūriu R. T. Erdoganas – labai praktiškas žmogus“, – sako Vokietijos užsienio ryšių tarybos atstovas Kristianas Brakelis.

Penktadienį prezidento R. T. Erdogano laukia susitikimai su Vokietijos prezidentu ir kanclere Angela Merkel. Kita vertus, R. T. Erdogano Berlyne taip pat laukia ir dešimttūkstantiniai protestai dėl jo vykdomos politikos – masinių žmogaus teisių pažeidimų, vykdomų  neva dėl kovos su nepavykusio pučo organizatoriais ir rėmėjais, bei masinių susidorojimų su nepriklausoma ar jam nesimpatizuojančia Turkijos žiniasklaida.    

„Būtent todėl esu čia, nes klausinėjau jo sunkių dalykų. Todėl ir esu tremtyje. Kaip žurnalistas vis dar noriu išgirsti atsakymų, ir jei negaliu to padaryti Turkijoje, galiu tai padaryti čia – Vokietijoje“, – buvęs dienraščio „Cumhuriyet“ vyr. redaktorius Canas Dundaras.

Taigi Vokietijoje prezidento R. T. Erdogano laukia tikrai nelengvi pokalbiai. Jis ryžosi šiam vizitui, nes dabar Ankarai labai reikia politinio ir finansinio kanclerės A. Merkel palaikymo. Nepaisant jų nesutarimų, reikėtų nepamiršti, kad būtent šių politikų pastangomis pavyko sustabdyti milijoninį Sirijos pabėgėlių srautą į Europą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.