Pasaulyje

2018.09.27 21:15

Britų diplomatijos vadovas sako turėjęs sudėtingas derybas su S. Lavrovu

BNS 2018.09.27 21:15

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas ketvirtadienį pareiškė, kad per „sudėtingą“ susitikimą su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu jam pasakė, jog Maskvai daugiau nebepavyks likti nenubaustai dėl cheminių ginklų naudojimo. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad J. Hunto komentarai yra „apgaulė“.  

Televizijai „Sky News“ britų diplomatijos vadovas sakė, kad šią savaitę vykstančios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos užkulisiuose su rusų kolega „nuoširdžiai apsikeitė požiūriais“.

Interviu, paskelbtame kitą dieną po to, kai Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi tiriamosios žurnalistikos grupė „Bellingcat“ paskelbė, kad vienas iš dviejų įtariamųjų, siejamų su buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimu Britanijoje, yra aukštų apdovanojimų pelnęs Rusijos karinės žvalgybos (GRU) pulkininkas.

„Buvo gana sudėtinga, nes nepriimtina, kad Rusija lieptų dviem GRU agentams panaudoti cheminį ginklą Britanijos teritorijoje“, – sakė J. Huntas.

Pasak diplomato, 2006-aisiais įvykdytas buvusio rusų agento Aleksandro Litvinenkos nunuodijimas radioaktyviuoju poloniu, dėl kurio Londonas taip pat kaltina Maskvą, privertė Rusiją manyti, kad jai pavyks išvengti bausmės ir dėl kitų panašių nusikaltimų.

„Jie jaučia, kad išvengė bausmės už Litvinenkos nužudymą. Todėl (britų premjerės) Theresos May reakcija šįkart buvo visai kitokia“, – teigė J. Huntas.

J. Huntas, Reuters/Scanpix nuotr.

S. Skripalis ir jo dukra Julija pasveiko po kovą Solsberio mieste surengto pasikėsinimo. Britanija tvirtina, kad jie buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Vis dėlto šis incidentas išprovokavo didžiulę diplomatų išsiuntimo bangą Rusijoje ir Vakaruose.

Nuo to laiko santykiai tarp Londono ir Maskvos yra itin pašliję.

Rusija griežtai neigia kaip nors prisidėjusi tiek prie A. Litvinenkos nužudymo, tiek prie atakos Solsberyje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija kol kas nesureagavo į J. Hunto komentarus bei nepaskelbė, ką diplomatai aptarė Niujorke.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova ketvirtadienį pareiškė, kad Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretoriaus J. Hunto komentarai apie „sudėtingą“ susitikimą su rusų diplomatijos vadovu S. Lavrovu yra „apgaulė“.

„Prieš valandą ar pusantros pradėjo rastis naujienų, kuriose cituojamas Didžiosios Britanijos URM vadovas, kad jis susitiko su Sergejumi Lavrovu, kad dėl kažko jį įspėjo, griežtai (jam kažką) pasakė ir taip toliau. Tai yra eilinė mūsų britų kolegų apgaulė; nebuvo jokio susitikimo su S. Lavrovu, niekas nieko neįspėjo“, – pareiškė M. Zacharova per rusų televiziją „Rossija-1“.

Ji tvirtino, kad anksčiau ketvirtadienį Niujorke įvyko bendras penkių nuolatinių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos šalių diplomatijos vadovų ir JT generalinio sekretoriaus susitikimas, o ne atskiros Rusijos ir Britanijos ministrų derybos.