Pasaulyje

2018.09.27 16:00

Maldyvų opozicija prašo tarptautinės pagalbos užtikrinant taikų valdžios perdavimą

BNS 2018.09.27 16:00

Maldyvų opozicija ketvirtadienį kreipėsi į tarptautinę bendriją su prašymu padėti užtikrinti taikų valdžios perdavimą, tvyrant būgštavimams, kad Abdulla Yameenas gali nesutikti pasitraukti po netikėto pralaimėjimo rinkimuose. 

Keturių partijų opozicinis aljansas, kurio kandidatas, mažai žinomas Ibrahimas Mohamedas Solihas, laimėjo sekmadienį vykusius rinkimus, paprašė tarptautinės pagalbos atkurti demokratijai šiame mažame Indijos vandenyno salyne.  

„Tikimės mūsų draugų ir partnerių tarptautinėje bendrijoje pagalbos mums judant pirmyn link tikslo sukurti Maldyvus, kuriuose visi piliečiai galėtų džiaugtis taika, gerove ir teisingumu“, – rašoma susivienijusios opozicijos išplatintame pareiškime. 

Jame nenurodoma, kokios konkrečiai pagalbos prašoma, tačiau šaltiniai iš opozicijos sakė, jog tikimasi iš užsienio sulaukti griežtų įspėjimų A. Yameenui ramiai pasitraukti.  

Opozicijos pareiškimas buvo paskelbtas praėjus kelioms valandoms po to, kai Maldyvų kariuomenės vadas ir policijos vadovas per televiziją netiesiogiai įspėjo A. Yameeną nebandyti likti vadžioje. 

A. Yameenas pralaimėjo sekmadienį vykusius rinkimus, nors visi pagrindiniai jo varžovai kali arba gyvena tremtyje užsienyje, opozicija praktiškai nefigūruoja žiniasklaidoje, o prieš balsavimą tiek stebėtojai, tiek opozicijos atstovai prognozavo, kad balsai bus klastojami.    

Oficialius rezultatus Rinkimų komisija paskelbs ateinantį sekmadienį. Pirmadienį pralaimėjimą pripažinęs A. Yameenas lapkričio 17 dieną turi perduoti valdžią I. M. Solihui, užbaigdamas savo penkerių metų kadenciją. 

Tačiau socialiniuose tinkluose pasirodė gandų, jog A. Yammenas gali patekti skundą, siekdamas, kad būtų atidėtas oficialus rezultatų paskelbimas. 

Tai paskatino kariuomenės vadą generolą majorą Ahmedą Shiyamą trečiadienį vakare per televiziją patikinti visuomenę, kad rinkėjų pareikšta valia bus gerbiama. 

„Žmonės pareiškė savo valią, – sakė A. Shiyamas. – Noriu patikinti Maldyvų žmones, kad kariuomenė apgins žmonių valią.“

Trečiadienį opozicija apkaltino A. Yameeną, kad jis delsia paleisti į laisvę politinius kalinius, nors tai padaryti jį ne kartą ragino I. M. Solihas. 

Netrukus po savo netikėto pralaimėjimo A. Yameenas paleido penkis kalinius. Tačiau dešimtys kitų kalinių, tarp jų Maumoonas Abdul Gayoomas – buvęs šalies prezidentas ir netikras A. Yameeno brolis – tebėra už grotų. Vyriausybė kol kas jokių komentarų nepateikė. 

A. Yameenas per penkerius neramius prezidentavimo metus pasiuntė už grotų arba privertė išvykti iš šalies daugumą savo varžovų. Jo valdymas smarkiai pakenkė Maldyvų – kaip jaunavedžių rojaus – reputacijai ir privertė sunerimti tiek JAV, tiek Europos Sąjungą, kurios pagrasino imtis finansinių sankcijų, jei demokratijos padėtis nepagerės.