Pasaulyje

2018.09.26 22:39

Išankstiniai rinkimai leiboristams rūpi labiau, negu naujas referendumas dėl „Brexit“

Didžiosios Britanijos leiboristai viliasi pasiekti išankstinių rinkimų jau po kelių mėnesių. Tam buvo skirta partijos lyderio Jeremy`o Corbyno kalba Liverpulyje vykstančiame suvažiavime. J. Corbyno retorika, kaip ir tikėtasi, daugiau buvo skirta nuversti Theresos May vyriausybę, o ne stabdyti „Brexit“.

„Brexit“ skaldo net sąjungininkus, o leiboristų lyderis neatsako tiesiogiai į klausimą, kaip balsuotų – likti ar pasitraukti, jeigu būtų surengtas antras referendumas dėl narystės Europos Sąjungoje.

„Nežinome, kaip būtų suformuluotas  klausimas, todėl negaliu atsakyti“, – sakė J. Corbynas.

Išankstiniai rinkimai – tai, kas gali suvienyti pagrindinę opozicijos partiją, ir Europos Sąjunga suteikė leiboristams auksinę progą, atmetusi Th. May pasiūlytą „Brexit“ planą. J. Corbynas sakė „Brexit“ nepasiekus susitarimo su ES leiboristai nepalaikys, taip pat ir vadinamojo Čekerso plano, kurį atmetė ES.

„Leiboristai balsuos prieš Čekerso planą, koks jis yra dabar arba kas iš jo liks, taip pat prieš pasitraukimą iš ES nepasiekus susitarimo. Tai būtų valstybės katastrofa. Jeigu nepavyks pasiekti susitarimo, spausime, kad būtų surengti nauji visuotiniai rinkimai. Kas nesugeba valdyti šalies, teužleidžia vietą kitiems“, – kalbėjo J. Corbynas.

Išvakarėse suvažiavimo delegatai balsvo už galimybę surengti antrą referendumą dėl „Brexit“, jeigu vyriausybės plano nepatvirtintų parlamentas. Paties plano dar nėra, be to, vargu, ar Th. May užsitikrins net visus jos partijos narių balsus.  Audringa diskusija kilo, ar balsavimo biuletenyje turėtų būti įrašyta galimybė likti ES.

Kai leiboristai ginčijosi, Liverpulio gatvėse ūžė akcija už tai, kad būtų surengtas antras  referendumas.

„Pats laikas išklausyti ir beveik 1,5 mln. rinkėjų, kurie persimetė iš „Pasitraukti“ stovyklos į „Likti“ stovyklą, 2 mln. jaunų žmonių, kuriems atėjo laikas balsuoti už savo ateitį. Mūsų rinkėjai nori tautos balsavimo“, – sakė parlamento narė Clare Moody.

Tačiau leiboristų šešėlinis finansų ministras Johnas McDonnellas ramina – jeigu ir būtų surengtas antras balsavimas dėl „Brexit“, reikėtų atsakyti į klausimus, ar pritarti susitarimui su ES, ar derybas tęsti. Esą jis gali būti surengtas, jei nepavyktų pasiekti išankstinių rinkimų.

Artėjant metų pabaigai „Brexit“ derybos virs karštlige – nuo rugsėjo 29 d. bus pradėtas skaičiuoti pusmetis iki dienos, kai Britanija turi palikti ES.