Pasaulyje

2018.09.26 08:20

D. Trumpas pirmą kartą pirmininkaus JT Saugumo Tarybos posėdžiui

Trečiadienį Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas pirmą kartą pirmininkaus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdžiui, skirtam branduolinio ginklų neplatinimo problemoms.

Po antradienio kalbos Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje prezidentas Donaldas Trumpas turės progą dar kartą paraginti JAV sąjungininkus izoliuoti Irano režimą, kaltindamas jo lyderius kurstant chaosą, sėjant mirtį ir griūtį visame Vidurio Rytų regione.

Kita vertus D. Trumpas tikisi, kad Amerikos ekonominės sankcijos vis vien privers Teheraną derėtis. Savo ruožtu teokratinio Irano režimo vadovai primena, kad Iranas laikosi branduolinių ginklų neplatinimo sutarties, o pagrindinis Jungtinių valstijų sąjungininkas regione – Izraelis iki šiol nėra jos pasirašęs ir slepia savo branduolinį arsenalą.

„Jei sugrįžtume dvejus metus atgal, visi žvelgė į Iraną taip, lyg jis perims visų vidurio rytų kontrolę. Kalbėjau su generolu, su visais kitais ir visi sakė: jie perims visus vidurio rytus, jie perims Siriją, jie pasimis Jemeną, jie perims Iraką – jie visą susigriebs. Bet tai nevyksta.

Prisimenate pareiškimą, kad jie žvelgia Viduržemio jūros pusėn? Tai labai toli. Jie norėjo, kad Viduržemio jūra taptų jų slenksčio dalimi. To neįvyks. O ir Iranas dabar yra visiškai kita šalis, nei buvo prieš metus. Dabar jų gatvėse riaušės. Jie turi siaubingą infliaciją, blogiausią pasaulyje. Jų valiuta visiškai žlugusi. Viskas pas juos byra į gabalus.

Ir manau, kad tam tikru momentu surengsime prasmingas diskusijas ir galbūt pasieksime susitarimą. Kitaip nematau kaip jie galėtų išsisukti.  Nes kitu atveju jie atsidurs didžiausioje ekonominėje krizėje visame pasaulyje tarp visų šalių“, – sako D. Trumpas.