Naujienų srautas

Pasaulyje2018.09.25 19:43

A. Merkel: Britanija vis dar nežino, ko nori iš derybų dėl „Brexit“

BNS 2018.09.25 19:43

Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį pareiškė, kad Didžioji Britanija vis dar neišsakė aiškios pozicijos dėl savo būsimų santykių su Europos Sąjunga ir perspėjo, kad susitarimui dėl „Brexit“ pasiekti lieka vos „nuo šešių iki aštuonių savaičių“.

Tebevykstančių derybų sėkmė priklausys „didžiąja dalimi nuo to, ko iš tikrųjų nori Britanija, ir šis klausimas diskusijos metu nebuvo aiškiai išnagrinėtas“, per vieną verslo konferenciją Berlyne nurodė A. Merkel.

Vokietijos lyderė dar kartą išdėstė likusių 27 bloko valstybių narių poziciją, kad „neįmanoma priklausyti bendrajai rinkai, jei norima laikytis vos vieno jos principo ir nepaisyti trijų kitų“.

Briuselio nuomone, britų premjerė Theresa May norėtų, kad jos šalis išsaugotų laisvosios prekybos su Bendrija privilegijas, nesilaikydama dar trijų ES bendrosios rinkos pagrindinių principų – laisvo žmonių, paslaugų ir kapitalo judėjimo per sienas.

Blokui penktadienį atmetus Th. May planą dėl „Brexit“, JK premjerė užsipuolė Briuselį ir pareiškė, kad jo nenoras siekti kompromiso yra „nepriimtinas“. Ji taip pat įspėjo, jog Londonas tebėra pasiruošęs pasitraukti iš derybų.

Th. May teigia, kad dėl Briuselio kaltės dialogas atsidūrė „aklavietėje“ likus vos kelioms savaitėms iki susitarimo patvirtinimo termino ir pusmečiui – iki Britanijos pasitraukimo iš bloko.

Th. May, Reuters/Scanpix nuotr.

Per ES viršūnių susitikimą Zalcburge buvo pakelta kartelė dar vienu atžvilgiu – nuspręsta įšaldyti lapkritį numatytą specialųjį lyderių susitikimą, per kurį planuojama patvirtinti galimą Londono ir Briuselio susitarimą. Anot Bendrijos, toks susitikimas bus surengtas tik tuo atveju, jei kitą mėnesį per derybas bus pasiekta pažangos.

A. Merkel pareiškė, kad tas viršūnių susitikimas „veikiausiai“ įvyks, bet perspėjo, kad iki tol „laukia nuo šešių iki aštuonių savaičių truksiantis intensyvus darbas, kurio metu turėsime priimti politinių sprendimų“.

Anot jos, spalį vis dar gali būti pasiekta pažangos, bet tik tuo atveju, jei siūlymuose bus „kaip įmanoma konkrečiau suformuluota“, kokie ateityje bus ES ir Britanijos santykiai.

Priešingu atveju, perspėjo kanclerė, „pereinamasis laikotarpis gali būti per trumpas, kad pasiektumėme kokį nors priimtiną susitarimą“.

Th. May vyriausybė susiduria su vis didėjančiu spaudimu, nes valdantieji neturi stabilios daugumos parlamente ir gali pralaimėti balsavimą, kai ir jei pateiks įstatymų leidėjams galutinį susitarimą su Briuseliu.

Ministrų kabineto parengto plano dėl Britanijos pasitraukimo iš ES kritikai neseniai pradėjo „Kampaniją už „Brexit“ gelbėjimą“ (Save Brexit Campaign), agituodami už vadinamąjį kietą „Brexit“.

Naujausios nuomonių apklausos rodo, kad šalis tebėra daugiau ar mažiau susiskaldžiusi dėl „Brexit“ , tačiau yra požymių, kad nedidelė dauguma gyventojų dabar norėtų, jog Britanija pasiliktų ES.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi