Pasaulyje

2018.09.25 15:25

JT Generalinėje Asamblėjoje laukiama griežtų šalių lyderių pasisakymų vienas kito atžvilgiu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.25 15:25

Antradienį Jungtinių Tautų Generalinėje asamblėjoje laukiama griežtų Jungtinių Valstijų ir Irano lyderių pasisakymų vienas kito atžvilgiu. Įtampa tarp šalių jau sulaukė reakcijos. Europos Sąjunga paskelbė sieksianti nustatyti mechanizmą, ginsiantį jos verslo įmonių interesus su Iranu. Toks sprendimas priimtas dėl Jungtinių Valstijų taikomų sankcijų Iranui ir Vašingtono įspėjimo įmonėms, toliau palaikysiančioms verslo ryšius su Iranu. Į tai reaguodamos kai kurios Europos įmonės jau sustabdė verslus Irane.

Jungtinių Tautų Generalinėje asamblėjoje Amerika ir Iranas antradienį, ko gero, negailės kritikos vienas kitam. Dar gegužę Donaldas Trumpas pasitraukė iš 2015-aisiais pasirašyto susitarimo su Iranu dėl branduolinės programos, pavadinęs sutartį katastrofiška bei pareiškęs turintis pakankamai įrodymų, kad Iranas jos nesilaiko.

Netrukus įvedė smarkiai Irano ekonomikai atsiliepusias sankcijas, nors didžiausios, susijusios su Iranui svarbiu naftos eksportu, įsigalios lapkritį. Sako, kad nesustos ir sankcijos gali tik didėti.

Besibaimindamos Jungtinių Valstijų sankcijų  ir nepaisydamos Europos sąjungos protestų, kai kurios kompanijos jau sustabdė veiklą Irane. Reaguodama Europos Sąjunga Jungtinėse tautose paskelbė, kad jos nariai sukurs mokėjimo sistemą, sudarys sąlygas naftos kompanijoms ir kitoms įmonėms toliau prekiauti su Iranu bei taip gins savo verslo laisvę siekti teisėto verslo su šia šalimi.

Pasak Europso Sąjungos užsienio politiko svadovės Federicos Mogherini belieka suderinti technines detales.

„Dalyviai sveikino praktinius siūlymus išlaikyti ir vystyti mokėjimo kanalus, ypač iniciatyvą steigti specialios paskirties subjektą, kuris palengvintų mokėjimus, susijusius su Irano eksportu, įskaitant naftą ir importą, kurie padėtų bei užtikrintų ekonominių operacijų vykdymą, teisėtą verslą su Iranu. Tai reiškia, kad Europos Sąjunga įsteigs juridinį subjektą, kuris palengvins teisėtus finansinius sandorius su Iranu ir tai leis Europos bendrovėms toliau prekiauti su šia šalimi pagal Europos Sąjungos teisę ir būti atviriems su kitais pasaulio partneriais“, – sako ji.

Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatorė taip pat pabrėžė, kad, nepaisant Junginių Valstijų pasitraukimo, likusios susitarimo su Iranu narės ir toliau laikysis įsipareigojimų Irano branduolinės energetikos srityje.

Plačiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.