Pasaulyje

2018.09.23 10:41

Iranas dėl išpuolio per paradą iškvietė tris Europos diplomatus

BNS2018.09.23 10:41

Iranas dėl išpuolio per armijos paradą netoli Irako sienos, per kurį žuvo mažiausiai 29 žmonės, iškvietė Danijos, Nyderlandų ir Didžiosios Britanijos diplomatus, sekmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

Olandų bei danų ambasadoriai ir britų reikalų patikėtinis buvo „informuoti apie Irano griežtus protestus dėl to, kad ... jų šalys priėmė kai kuriuos (ataką įvykdžiusios) teroristinės grupuotės narius“, sakoma oficialiosios naujienų agentūros IRNA pranešime.

Atsakomybę už šį retą išpuolį, kai užpuolikai šeštadienį šaudė į minią šalies pietvakariuose esančiame Ahvazo mieste, prisiėmė ir džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), ir vietos arabų separatistai. Irano pareigūnai kaltino JAV remiamą „užsienio režimą“.

Teheranas paragino Daniją ir Nyderlandus išduoti atakos „kaltininkus ir jų bendrininkus“, kad juos būtų galima teisti Irane, sakoma IRNA pranešime, cituojant Užsienio reikalų ministerijos atstovą Bahramą Qasemi.

„Nepriimtina, kad Europos Sąjunga neįtraukia į „juoduosius sąrašus“ šių teroristinių grupių narių, kol jie neįvykdo nusikaltimo ... Europoje“, – sakė B. Qasemi.

Britų reikalų patikėtiniui, kuris buvo iškviestas nesant ambasadoriaus, buvo pasakyta, jog yra nepriimtina, „kad teroristinės grupės „al Ahvazi“ atstovui buvo leista prisiimti atsakomybę už išpuolį per Londone įsikūrusią televiziją“.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas turėjo omenyje grupę, kurią, kaip teigia Teheranas, remia jo nesutaikoma priešininkė Saudo Arabija.

Irano prezidentas Hassanas Rouhani pažadėjo „triuškinantį atsaką“ į išpuolį Chuzestano provincijoje Irako pasienyje, kurioje gyvena didelė etninių arabų bendruomenė.

Praeityje šioje provincijoje būta separatistinio smurto, dėl kurio Iranas kaltino savo varžovus regione.

IS per savo propagandos agentūrą „Amaq“ paskelbė, kad „Islamo valstybės“ kovotojai užpuolė Irano pajėgų susibūrimą Ahvazo mieste pietų Irane“.

Kaip pranešė džihadistų tinklalapius stebinti JAV kompanija „SITE Intelligence Group“, IS nurodė, kad ataka buvo atsakas į Irano dalyvavimą konfliktuose visame regione.

Iš pradžių pareigūnai užpuolikus vadino IS nariais. Iranas aktyviai dalyvavo kovoje su IS Irake ir padeda Sirijos prezidentui Basharui al Assadui ilgame jo šalies pilietiniame kare.

Tačiau vėliau valstybinė žiniasklaida ir vyriausybės pareigūnai, regis, priėjo prie konsensuso, kad atsakingi yra regiono arabų separatistai, kaltinantys Irano persų dominuojamą vyriausybę diskriminavimu.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi, su Saudo Arabija susijusi ir persų kalba transliuojanti palydovinė televizija iškart paskelbė interviu su vienu Ahvazo regiono aktyvistu, kuris prisiėmė atsakomybę už šeštadienio ataką.

„Arabų kovos judėjimo už Ahvazo išvadavimą“ atstovas Yacoubas Horas al Tostari vėliau naujienų agentūrai AP sakė, kad ataką įvykdė jo organizacijos vadovaujamos arabų ahvazių aktyvistų sąjungos nariai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt