Naujienų srautas

Pasaulyje2018.09.20 15:44

Po susitikimo Šiaurės ir Pietų Korėjų lyderiai rodo vienybę

Pietų Korėjos prezidentas po dviejų dienų viešnagės išvyko iš Šiaurės Korėjos kur kartu su Kim Jong Unu sutarė mažinti įtampa Korėjos pusiasalyje ir atsisakyti branduolinių ginklų. Šiaurės Korėja pažadėjo uždaryti branduolių bandymų poligoną, tačiau tarptautiniai ekspertai abejoja, ar tai turės įtakos Pchenjano branduoliniai programai. Susitikimo rezultatais džiaugėsi Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas.

Kim Jong Unas džiaugiasi Pietų Korėjos prezidento dovana. Šypsenų ir gerų emocijų per dvi dienas trukusį vizitą netrūko, nuo pirmos susitikimo minutės lyderiai rodė norą pagerinti santykius tarp abiejų valstybių. Pagrindinis darbotvarkės klausimas – Korėjos pusiasalio branduolinis nusiginklavimas.

Abu lyderiai pasirašė susitarimą, kuriame esą sutarta dėl konkrečių žingsnių, kaip tai pasiekti. Pchenjanas pažadėjo uždaryti branduolinių bandymų poligoną Tongčang-ri ir esą leis uždarymą stebėti tarptautiniams ekspertams.

Tiesa, tai nėra vienintelis režimo bandymų poligonas, be to baiminamasi, dėl slaptų bandymų vietų. Šiaurės Korėja ne kartą gyrėsi, kad branduolinį ginklą pasigamino ir bandyti jo jiems nebereikia, todėl šio gesto nuoširdumas abejotinas.

Pietų Korėjos prezidentas atvykęs į masines žaidynes – vieną didžiausių Šiaurės Korėjos propagandinių renginių – pareiškė, kad abi pusės siekia išsivaduoti nuo karo grėsmės.

„Ketvirtadienį pirmininkas Kim Jong Unas ir aš sutarėme dėl konkrečių priemonių, kad būtų išsklaidyta karo ir ginkluoto susirėmimo baimė. Taip pat pasižadėjome mūsų žemę, nuo Pektusano iki Halasano kalno, visiems laikams išvaduoti nuo branduolinio karo grėsmes ir perduoti tai mūsų palikuoniams“, – sako Pietų Korėjos prezidentas.

Susitikimas buvo puikiai surežisuotas, parodant tik gražiausias Šiaurės Korėjos vietas. Viena tokių – Pektusano ugnikalnis. Ši vieta ypač svarbi Šiaurės Korėjai, nes čia, pasak propagandinių legendų, gimė režimo įkūrėjas ir Kim Jong Uno senelis. Ant kalno lyderiai vėl pademonstravo svarbiausią susitikimo gestą – Šiaurės ir Pietų Korėjų lyderiai susikibę rankomis – tai simbolizuoja susivienijimą.

„Kartu gyvenome 5 tūkst. metų, o atsikirti esame 70 metų. Noriu pasiūlyti visiškai užbaigti 70 metų trukusią priešpriešą ir žengti didelį žingsnį taikos link, kad galėtume būti kartu“, – dėsto Moon Jae-inas.

Susitikimo rezultatais patenkintos Jungtinės Valstijos, nes derybos su Šiaurės Korėja buvo įstrigusios.

„Turime labai gerų naujienų iš Šiaurės ir Pietų Korėjų. Jie susitiko ir atsiliepimai geri. Gavau nuostabų laišką iš Kim Jong Uno, kurį kaip žinote pristatė prieš tris dienas. Darome milžinišką progresą su Šiaurės Korėja. Prieš man tampat prezidentu atrodė, kad kariausim, o dabar nemaža pažanga. Atgavome kalinius, atgauname ir palaikus. Daug nuostabių dalykų vyksta, bet svarbiausia jokių raketų ar branduolinių bandymų“, – tikina D. Trumpas.

Šalys pranešė, kad bandys sujungti kelius ir geležinkelius, tarp vis dar formaliai kariaujančių Pietų ir Šiaurės Korėjų. Be to, bandys kartu 2032-aisias surengti Olimpines žaidynes. Pietų Korėjos prezidentas iškilmingai išlydėtas namo, o iki metų pabaigos Šiaurės Korėjos lyderis turėtų apsilankyti Pietų Korėjoje. Santykiai tarp abiejų valstybių gerėja, tačiau kiek tai nuoširdu, o kiek pamatuota ir surežisuota, parodys laikas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi