Pasaulyje

2018.09.20 10:55

Europos Vadovų Taryba tarsis dėl migrantų iš Šiaurės Afrikos srautų valdymo

Ketvirtadienį Zalcburge Europos Sąjungos šalių vadovai surengs neformalias derybas migracijos srautų klausimais.

Ši problema, pasireiškusi itin sudėtinga migrantų krize 2015-aisiais, gerokai pakenkė Europos šalių solidarumui. Be to, tai paskatino populistinius prieš imigrantus nukreiptus politinius judėjimus ir partijas Europos šalyse.

„Nepaisant agresyvios retorikos reikalai juda teisinga linkme. Daugiausia todėl, kad susitelkėme į išorinės sienos kontrolę ir bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis. Tai sumažino nereguliarių migrantų skaičių nuo beveik 2 mln. 2015-aisiais iki mažiau nei 100 tūkst. šįmet. Iš tikrųjų tai netgi mažiau nei ankstesniais metais iki krizės“, – sako Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas .

Europos Sąjungos šalių vadovai įvertins bendras pastangas stengiantis suvaldyti dabar daugiausiai iš Šiaurės Afrikos plūstančių migrantų srautą.  Migrantų priėmimas ir paskirstymas gerokai pakenkė Europos šalių solidarumui, nes tokios šalys kaip Vengrija, vadovaujama dešiniųjų populistų lyderio Viktoro Orbano, padarė prieš imigrantus nukreiptą politiką valstybine, nors pagrindinę naštą tvarkant migrantų reikalus prisiėmė Vokietija, Italija, bei Graikija.

Sąjungos lyderiai taip pat aptars planus dar labiau sustiprinti išorinės sienos apsaugos pajėgas „Frontex“ ir politinius bei ekonominius imigrantų integravimo aspektus.

Tarybos pirmininkas D. Tuskas taip pat pasiūlė rengti specialų susitikimą su arabiškomis Šiaurės Afrikos šalimis, kad būtų sprendžiamos migraciją skatinančios šių šalių ekonominės problemos.

Savo ruožtu pagrindinę migrantų dalį priėmusi Vokietija, nepaisydama opozicinių populistų, agituojančių prieš migraciją, stengiasi parodyti pavyzdį, kaip galima veiksmingai panaudoti, tai yra įdarbinti šimtus tūkstančių jaunų atvykėlių.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže.