Pasaulyje

2018.09.19 19:21

VTEK tiriami ministrai teigia visą informaciją deklaravę VMI

BNS 2018.09.19 19:21

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) tyrimo sulaukę ministrai apgailestauja nedeklaravę dalies sandorių ar pareigų, tačiau teigia šią informaciją nurodę Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Vyriausybės nariai kartu pasigenda ir VTEK iniciatyvos informuojant apie prievoles pasikeitus situacijai, taip pat stebisi, kad VMI deklaruoti duomenys į interesų deklaracijas nėra perkeliami automatiškai.

VTEK trečiadienį pranešė dėl skirtingų galimų pažeidimų pradėjusi tyrimus dėl ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus, žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio, teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos.

A. Verygos atstovė spaudai Lina Bušinskaitė-Šriubėnė sako, kad ministras apgailestauja dėl jo ir sutuoktinės deklaracijose įsivėlusių netikslumų bei nurodo, kad šeimos būsto paskola buvo deklaruota VMI teikiamoje viešoje A. Verygos pajamų ir turto deklaracijoje.

VMI taip pat aiškinasi skunde pateiktą informaciją, jog A. Veryga savo įsakymu skyrė lėšų buvusios darbovietės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto projektui.

Ministro atstovės teigimu, A. Veryga pasirašė jau parengtą įsakymą, o patį sprendimą skirti finansavimą prieš tai priėmė paraiškas vertinusi fondo administravimo grupė, atrinkti ekspertai, tai darantys anonimiškai.

V. Sinkevičius, anot VTEK, galbūt nedeklaravo to, jog yra ministras – jis pats sako veikiausiai apsirikęs pildydamas formą ir pasirinkęs grafą „Seimo narys“ bei žadėjo klaidą ištaisyti. V. Sinkevičius priklauso Seimo „valstiečių“ frakcijai.

„Skaitau elektroninį paštą, atsiliepiu į skambučius. Jei VTEK būtų paskambinęs po savaitės, nes, turbūt, spaudoje buvo paviešinta, kad tapau ministru, prezidentė pasirašė šiokį tokį dekretą, ir būtų pasakę: ministre, pasikeitė jūsų pareigos, prašytumėme deklaruoti, aš tikrai tą padaryčiau. Esu dėkingas žiniasklaidai, kad šį kraupų nusikaltimą atskleidė“, – BNS sakė ministras.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius taip pat pabrėžė turtą ir paskolas deklaravęs VMI, o seniausias deklaruotas sandoris siekia 1999-uosius.

„Kadangi tai nėra nauji sandoriai, atrodė, kad jei kasmet teiki turto deklaracijas kasmet, to turėtų užtekti. Pasirodo, ne. Labai gailiuosi, klaidą ištaisysiu, bet manau, kad turėtų sistema veikti vieno langelio principu“, – pabrėžė ministras.

Jo nuomonei pritarė ir L. Ruokytė-Jonsson, kaip pati sako, neperkėlusi duomenų apie investicijas Švedijoje – kompanijos „Ericsson“ akcijas bei lėšas piniginiame fonde viename bankų.

„Kaip pilietė, deklaruodama savo pajamas, investicijas Švedijoje, man atrodo, tinkamai deklaravau tiek Lietuvos, tiek Švedijos mokesčių inspekcijoms. O kad yra dar papildomas dokumentas, kur tą informaciją reikia perkelti, tikrai nebuvo tokios minties, to nežinojau. Žinoma, tai pataisysiu, bet reikalaujama ir tokių duomenų, kada sudaryta, kaip vadinasi sutartis. Nėra net mano banko paskyroje internete šios informacijos“, – pabrėžė ji.