Pasaulyje

2018.09.17 19:24

„Bellingcat“ tyrėjai: įtariamieji S. Skripalio nuodijimu melavo apie savo tapatybę

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pamėgino diskredituoti nepriklausomą tyrėjų konsorciumą „Ballingcat“, kuris savaitgalį paviešino duomenis, kad Solsberyje cheminį ginklą panaudoję asmenys iš tiesų dirba Maskvos gynybos struktūroms.

Žurnalistų susivienijimas „Bellingcat“ rado duomenų, kurie rodo, kad Sergejaus Skripalio nuodytojai melavo apie savo tapatybę interviu metu, kuris jau tapo pajuokos objektu dėl akivaizdžių keistenybių. Pirmadienį Maskva įrodinėjo, kad tyrėjų išvados remiasi klastotėmis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anonsavo S. Skripalio nuodytojų interviu. Jis turėjo išskalbti Rusijos mundurą, bet virto farsu.

Du vyrai, pristatę tais, kuriuos Didžioji Britanija apkaltino dėl mėginimo nunuodyti S. Skripalį, nenoromis pripasakojo tiek neįtikėtinų dalykų, kad supykęs Londonas pareiškė, kad iš jo tyčiojamasi.

Žurnalistų tyrimų konsorciumas „Bellingcat“ paviešino oro bendrovės duomenis, kuriuose matoma, kad tariami nuodytojai lėktuvo bilietus pirko mažiau nei prieš parą iki skrydžio.

Dar įdomiau, tyrėjai sako gavę pasų tarnybos duomenis, kad Aleksandras Petrovas, vienas iš kaltinamųjų S. Skripaliaus nuodijimu, apskritai atsirado tik 2009-aisiais, kai pasikeitė pasą, bet apie ligtolinius dokumentus duomenų nėra.

Jo bendražygio Ruslano Boširovo paso numeris vos keturiais didesnis, taigi jie abu gavo dokumentus beveik vienu metu ir poskyryje, kuris aptarnauja tik elitą. 

Gretimi numeriai pasų, kurių gavėjai tokie pat žmonės be praeities. Pasų anketoje, kuri nė neužpildyta, labiausiai intriguoja santrumpa S.S. – visiškai slaptai, ir atspaudas „duomenų neteikti“.

Pateiktas telefono numeris, kuriuo žurnalistams paskambinus, atsiliepė Rusijos gynybos ministerijos priimamasis.

Patys vyrai tikino esantys maisto papildų verslininkai, bet apie jokį jų verslą duomenų irgi nėra.

Solsberio istorijoje Rusijos šnipų pėdsakai nusidriekė taip toli, kad Šveicarija, trečią kartą per metus išsikvietusi Rusijos ambasadorių, pareikalavo tučtuojau nutraukti šnipinėjimą. Jie skaičiuoja, kad kas ketvirtas čia veikiantis Rusijos diplomatas yra šnipas. Maskva tai pavadino absurdu.

Šveicarijos žvalgyba patvirtino, kad kovą sutrukdyta mėginimui įsilaužti į kompiuterius šioje laboratorijoje netoli Berno, kur buvo analizuojamas „Novičok“ mėginys iš Solsberio. Nyderlanduose įsikūrusius du Rusijos šnipus su diplomatų priedanga ši šalis suėmė ir išsiuntė.

Tie patys asmenys, pasak Šveicarijos pareigūnų, įtariami ir dėl mėginimo surengti kibernetinę ataką prieš Pasaulio antidopingo agentūrą, kuri išaiškino didelį Rusijos sukčiavimą per Sočio olimpines žaidynes.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.