Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Tunisiečiai neketina palikti sostinės gatvių

Savaitę islamistinės vyriausybės atsistatydinimo reikalaujantys tunisiečiai ketina nepalikti šalies sostinės gatvių tol, kol valdančioji partija „Ennahda“ neįvykdys jų reikalavimų.

Savaitę islamistinės vyriausybės atsistatydinimo reikalaujantys tunisiečiai ketina nepalikti šalies sostinės gatvių tol, kol valdančioji partija „Ennahda“ neįvykdys jų reikalavimų.

Kol kas 58 m. kairiųjų politiko Mohammedo Brahmi nužudymas liepos 25 d. iš posto Tunise privertė atsistatydinti tik šalies švietimo ministrą, tačiau tai buvo savanoriškas pasitraukimas – švietimo ministras buvo artimas nužudytojo M. Brahmi bičiulis. Tačiau žmonės Tuniso gatvėse teigia, kad jau dėl antro svarbaus kairiosios opozicijos politiko mirties bei dėl 8 kariškių, papuolusių į „Al-Qaeidos“ apsuptį netoli Alžyro sienos, žūties kalta islamistinė „Ennahda“, laimėjusi rinkimus po diktatoriaus Zine El Abidine Ben Ali nuvertimo ir iki šiol valdanti, bet protestuotojų nuomone, nesuvaldanti valstybės – ypač radikalių islamistų žudikiškų išpuolių.

Siekdama nuleisti garą „Ennahda“ siūlo formuoti nacionalinės vienybės vyriausybę, kurioje dalyvautų žymiai daugiau partijų, o netiesiogiai užsimindamas apie pilietinį karą Sirijoje bei vis didėjantį visuomenės susipriešinimą čia pat Šiaurės Afrikoje, Libijoje ir Egipte, „Ennahdos“ sąjungininkas Tuniso prezidentas teigia, jog svarbiausia šiuo metu – nekaltinti vieni kitų.

„Visos pilietinės visuomenės organizacijos, politinės partijos, patriotinės organizacijos – visi, kuriems rūpi šita valstybė, turi susėsti prie stalo ir pamiršti pyktį. Ne metas rietis, laikas susirūpinti Tunisu. Nes kitų šalių patirtys rodo, kur galime atsidurti“, – teigė Tuniso prezidentas Moncefas Marzouki.

Prezidentui pritaria ir dalis protestuotojų.

Tačiau net ir kalbėdama apie vienybę, „Ennahda“ nenori paleisti konstituciją formuojančios asamblėjos, nors žmonės teigia, kad būtent per naująją konstituciją į anksčiau vieną liberaliausių ir sekuliariausių arabų valstybių bandoma prastumti islamo teokratijos modelį, tuo ypač suniteresuoti radikalai salafiai, o nuosaikaus islamizmo „Ennahda“ neva nesugeba pasipriešinti jų įtakai. Juolab, kad, kaip rodo jau mėnesį trunkantys protestai Egipte, ne visiems daugiau religijos politikoje atrodo neigiamas dalykas.