Pasaulyje

2018.09.17 16:05

Rusija ignoruoja tyrimo išvadas ir skelbia turinti „naujų įrodymų“, kas numušė MH17 lėktuvą

BNS, LRT.lt2018.09.17 16:05

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pranešė turinti „naujų įrodymų“, paremiančių jos teiginius, kad esą raketą, kuria 2014 metais virš Rytų Ukrainos buvo numuštas Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvas, paleido Kijevo pajėgos, o Ukrainos ir Didžiosios Britanijos gynybos ministrai pavadino tokias kalbas Maskvos melagystėmis.

Trumpoje spaudos konferencijoje ministerija nurodė pirmą kartą skelbianti minimos raketos BUK serijos numerį ir sakė, kad ji buvo pagaminta ir nusiųsta į Ukrainą dar sovietiniais laikais, ir nuo to laiko esą nebuvo grįžusi į Rusijos teritoriją.

Rusija neigia bet kokią atsakomybę už šio keleivinio lėktuvo numušimą ir yra pateikusi virtinę teorijų apie Kijevo kaltę.

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs laineris „Boeing 777“ 2014 metų liepos 17 dieną sudužo netoli prorusiškų Rytų Ukrainos separatistų kontroliuojamo Donecko. Žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės, įskaitant daug olandų.

Po tragedijos Europos Sąjunga įvedė ekonomines sankcijas Rusijai ir kaltino Rusijos remiamus separatistus Rytų Ukrainoje, kurie yra numušę virtinę kitų lėktuvų.

Kaip sakė olandų tyrėjų vadovas, jo komanda priėjo prie išvados, kad lėktuvas buvo numuštas rusų gamybos raketa BUK iš kariuomenės brigados Rusijos pietvakariuose esančiame Kursko mieste.

Nyderlandai ir Australija gegužės mėnesį dėl lėktuvo numušimo tiesiogiai apkaltino Rusiją.

Rusija nurodė nusiuntusi informaciją apie raketą Nyderlandams.

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas savo ruožtu pareiškė, kad Rusijos paskelbta informacija, esą orlaivį numušusi raketa priklauso Ukrainai, liudija apie Maskvos siekį paaštrinti situaciją.

„Tai – eilinis melas, eilinė Rusijos Federacijos melagystė, liudijanti apie tai, kad Rusija tikrai neatsisakė savo planų suardyti Ukrainos autoritetą, apskritai suardyti situaciją. Jai reikia priežasties paaštrinti situaciją“, – pirmadienį sakė ministras per spaudos konferenciją po Kijeve įvykusio susitikimo su kolega iš Britanijos Gavinu Williamsonu.

Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Oleksandras Turčynovas pareiškė, kad nauji Maskvos „įrodymai“  – „dar viena nerangi klastotė – Kremliaus bandymas uždangstyti savo nusikaltimą, kurį jau įrodė ir oficialūs tyrėjai, ir nepriklausomų ekspertų grupės“, rašoma rferl.org.

Britų gynybos sekretorius teigė, kad nepriklausomas tyrimas parodė, kas atsakingas už „Boeing“ numušimą.

„Tai yra dar vienas rusų dezinformacijos pavyzdys“, – sakė G. Williamsonas.

Tiriamosios žurnalistikos tinklo „Bellingcat“ įkūrėjas Eliotas Higginsas suabejojo pareiškimu, kad tyrėjai suklastojo vaizdo įrašą. Savo „Twitter“ paskyroje jis rašo, kad Rusijos gynybos ministerija „tikriausiai turėtų žinoti, kad mes turime vaizdo įrašo, apie kurį jie kalba, originalą“.

„Niekada jo nepublikavome. Jungtinė tyrėjų grupė jį turi“, – pridėjo jis kitoje „Twitter“ žinutėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.