Pasaulyje

2018.09.17 08:57

Vengrija spręs, kokių veiksmų imtis po EP sprendimo ją bausti

Pirmadienį Vengrijos vyriausybė spręs, kokių tolesnių žingsnių imsis po Europos Parlamento (EP) sprendimo jai taikyti administracinę pažeidimo procedūrą. Vengrija kaltinama pažeidusi demokratiją, pilietines teises ir korupciją reguliuojančius Europos Sąjungos (ES) principus bei teisę.

Po balsavimo EP Vengrijos premjeras sakė neatmetantis galimybės kreiptis į teismą.

Per balsavimą EP Vengrijos premjerui skriejo kritika dėl grėsmės demokratijai, teisės viršenybei, spaudos ir akademinei laisvei. Už tai gresia netekti balso teisės Bendrijoje. Tiesa, mažai tuo kas tiki, nes tam reikėtų visų Bendrijos narių pritarimo, o vieną sąjungininkę Vengrija jau turi – Lenkiją, kurios atstovai iš karto pranešė pasinaudosiantys veto teise.

Varšuva, kaip ir Budapeštas, laikoma Bendrijos maištininke ir yra užsitraukusi Briuselio nemalonę dėl savo vykdomos vidaus politikos kai kurių sprendimų. Beje, abi jos kaip ir kitos Višegrado šalys buvo vienos tų, kurios pasipriešino migrantų kvotoms. V. Orbano teigimu, tai viena iš priežasčių, kodėl jis susikirto su Briuseliu.

„Kita kova būtų, kaip iš nepaklusnių valstybių atimti teisę kontroliuoti savo sienas. Jie nori pakeisti Vengrijai pasišventusius pasieniečius ir kareivius ir atsiųsti mums parsidavėlių iš Briuselio, kurie įsileis migrantus“, – sakė jis.

Ir nors V. Orbanas bandė įtikinti parlamentarus, kad atstovaujantis savo žmonių valia, o demokratija ir laisvė yra ne politinės, o moralinės sąvokos, visgi ataskaita, kurioje užfiksuoti atvejai, kai Vengrija pamynė Europos vertybes, įtikino daugiau nei du trečdalius europarlamentarų. Nuspręsta Vengrijai taikyti ES sutarties 7-ąjį straipsnį.

Tačiau net ir nubalsavus už sankcijų taikymą, V. Orbanas kalbėjo, kad Vengrija sankcijų nebijanti ir priminė apie 2013-ųjų pavyzdį, kai Budapeštui buvo grasinta sankcijomis dėl prieštaringai vertintų pakeitimų Vengrijos konstitucijoje, o galiausiai sankcijos taikytos taip ir nebuvo.