Pasaulyje

2018.09.16 14:28

Japonijos premjeras tvirtina V. Putinui pareiškęs apie nepakitusią Tokijo poziciją dėl salų

BNS 2018.09.16 14:28

Japonijos premjeras Shinzo Abe sekmadienį pareiškė, kad per neseniai įvykusį susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu jis kalbėjo apie nepakitusią Tokijo poziciją dėl ginčijamų salų klausimo, kurį būtina išspręsti prieš pasirašant taikos susitarimą.

„Pagrindinis mūsų principas – išspręsti teritorinį klausimą, o po to sudaryti taikos susitarimą. Tai sakiau dar iki prezidento Putino pasisakymų (apie taikos susitarimą be jokių išankstinių salygų), pakartojau tai ir po jų – dėl visa ko“, – televizijai NHK sakė premjeras.

Anksčiau šią savaitę V. Putinas per Vladivostoke vykusį Rytų ekonomikos forumą pasiūlė Sh. Abe iki šių metų pabaigos sudaryti Maskvos ir Tokijo taikos susitarimą.

„Iki metų galo be jokių išankstinių sąlygų sudarykime taikos susitarimą“, – sakė V. Putinas.

Pasak Rusijos prezidento, toks susitarimas sudarytų sąlygas abiem šalims „toliau kaip draugams spręsti visus neišspręstus klausimus“.

„Man atrodo, kad tai padėtų išspręsti visas problemas, kurių negalėjome išspręsti per pastaruosius 70 metų“, – pridūrė jis.

Kiek vėliau Sh. Abe pareiškė, kad tam, jog būtų sudarytas toks susitarimas, būtina pirmiausia įveikti nepasitikėjimą tarp šalių ir vystyti dvišalius ekonominius santykius.

Prieš kelis dešimtmečius kilusio teritorinis ginčo tarp Rusijos ir Japonijos centre – keturios strategiškai svarbioje vietoje esančios Kurilų salos. Šias salas Sovietų Sąjunga užėmė 1945 metais, baigiantis Antrajam pasauliniam karui, tačiau Japonija nori jas susigrąžinti.

Dėl šio ginčo šalys taip ir nepasirašė taikos sutarties, kuri formaliai užbaigtų karą.