Pasaulyje

2018.09.15 16:24

JAV Rytų pakrantę siaubianti audra Florens pareikalavo mažiausiai 5 gyvybių

BNS 2018.09.15 16:24

Uraganas Florens, susilpnėjęs iki atogrąžų audros, penktadienį pareikalavo mažiausiai penkių žmonių gyvybių ir toliau lieja gausų lietų bei neša smarkius vėjus JAV Rytų pakrantėje.

Viena motina ir jos kūdikis žuvo ant jų namo nuvirtus medžiui, taip pat pranešama apie dar kelis mirtinus su audra susijusius incidentus.

JAV žiniasklaida minėjo penkis žuvusiuosius.

Šimtai žmonių laukia pagalbos, įstrigę savo namuose dėl štorminio potvynio. Šiaurės Karolinoje ties Trento ir Niuso upių santaka esančiame Niu Berno mieste, turinčiame 30 tūkst. gyventojų, dėl audros poveikio vandens lygis pakilo tris metrus.

Nacionalinis uraganų centras (NHC) paskelbė, kad Florens susilpnėjo iki atogrąžų audros, bet pareigūnai perspėjo, kad pavojus dar toli gražu nesibaigė. Tarnybos prognozuoja, kad „gyvybėms pavojų keliantys štorminiai potvyniai ir stiprūs vėjai“ tęsis visą naktį.

„Numatome, kad lis dar kelias dienas“, – sakė Šiaurės Karolinos gubernatorius Roy Cooperis. Pasak jo, uragano atneštas lietaus kiekis yra „kartą per tūkstantį metų pasitaikantis įvykis“.

„Ateinančią savaitę upės toliau tvins, bus daugiau reikšmingų užliejimų“, – perspėjo gubernatorius.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pasak R. Cooperio, patvirtinta, audra lėmė trijų žmonių žūtį. Taip pat aiškinamasi, ar dar kelios žmonių mirtys yra susijusios su audra.

Gubernatorius sakė, kad minėta motina ir kūdikis žuvo Niu Hanoverio apygardoje, o dar vieno žmogaus žūtis patvirtinta Lenoro apygardoje.

Vietos pareigūnai pranešė, kad viena moteris mirė Penderio apygardoje, nes ant kelio nuvirtę medžiai sutrukdė greitosios pagalbos brigadoms pasiekti sunkios būklės pacientę. Vietos žiniasklaida nurodė, kad tą moterį ištiko širdies smūgis.

JAV žiniasklaida vėliau pranešė, kad Lenoro apygardoje dar vienas gyventojas žuvo, smarkiam vėjo gūsiui jį parbloškus, kai vyras ėjo patikrinti savo šunų.

„Ši audra kelias dienas toliau siautulingai niokos mūsų valstiją, – sakė R. Cooperis. – Audra kelią sumaištį mūsų valstijoje.“

Šiaurės Karolinoje daugiau kaip 760 tūkst. vartotojų liko be elektros. Apie 21 tūkst. savo namus palikusių gyventojų prisiglaudė valstijoje įkurtuose 157 evakuacijos centruose.

Baltieji rūmai nurodė, kad prezidentas Donaldas Trumpas  ateinančią savaitę aplankys uragano paveiktas teritorijas, „kai tik bus nuspręsta, kad jo kelionė nesutrikdys jokių gelbėjimo arba atstatymo pastangų“.

„Puikus darbas, FEMA, specialiosios tarnybos ir teisėsauga – nelengvas, labai pavojingas, (reikalaujantis) milžiniško talento. Amerika jumis didžiuojasi“, – D. Trumpas penktadienį rašė savo „Twitter“ žinutėje, turėdamas galvoje Federalinę krizių valdymo agentūrą, reaguojančią į katastrofas Jungtinėse Valstijose.

„Atvykstame jūsų paimti“

Penktadienį 23 val. vietos (6 val. Lietuvos) laiku Florens didžiausias ilgalaikis vėjo greitis sumažėjo iki 104 km per valandą, bet NHC perspėjo gyventojus išlikti pasiruošusius žmonių gyvybėms pavojų keliantiems štorminiams vandenyno potvyniams ir „katastrofiniams gėlųjų vandenų potvyniams“.

„Staigūs potvyniai bus ekstremalūs – potvynio vanduo staigiai pakils labai greitai“, – sakė Šiaurės Karolinos gubernatorius.

„Esame smarkiai susirūpinę, kad gali būti nušluotos ištisos bendruomenės“, – pridūrė jis.

Vieni didžiausių potvynių apėmė Niu Berną, kur tarnybos paskelbė komendanto valandą.

Iš krantų išsiliejus Trento ir Niuso upėms buvo užlieta namų, parduotuvių ir gatvių. Daugybė žmonių įstrigo savo namuose.

„ATVYKSTAME JŪSŲ PAIMTI. Jums gali tekti persikelti į antrąjį aukštą ar palėpę, bet MES ATVYKSTAME JŪSŲ PAIMTI“, – sakoma Niu Berno administracijos „Twitter“ žinutėje.

Gubernatorius R. Cooperis sakė, kad vyksta „keli šimtai“ gelbėjimo operacijų ir kad „tebesama žmonių, kuriuos turime pasiekti“.
Be federalinių ir valstijos gelbėjimo tarnybų šiose operacijose taip pat dalyvauja savanoriai gelbėtojai.

Kelias dienas slinkęs JAV Rytų pakrantės link uraganas Florens sausumą pasiekė penktadienį 7 val. 15 min. vietos (14 val. 15 min. Lietuvos) laiku ties Raitsvil Biču Šiaurės Kalifornijoje. Tuo metu jis buvo 1-osios kategorijos audra.

NHC nurodė, kad Florens juda lėtai, todėl per šią audrą gali iškristi Šiaurės ir Pietų Karolinoms didžiausias per kelis dešimtmečius lietaus kiekis. Prognozuojama, kad kai kuri prilis iki metro.

„Tai dar ne pabaiga“, – sakė FEMA administratoriaus padėjėjas Jeffas Byardas.

Pasak jo, ateinančias 24–36 val. išliks reikšmingų grėsmių dėl liūčių, audros sukeltos vandenyno patvankos ir potvynių.

Šiaurės Karolinos rytinėje dalyje taip pat perspėjama saugotis galimų tornadų.

Vilmingtono mieste, esančiame netoli vietos, kur sausumą pasiekė uragano centras, buvo išvartytos elektros linijos ir medžiai, taip pat išdaužyta daug langų. Gatvėse žmonių beveik nesimatė; kai kurias užblokavo nuvirtę medžiai.

Penktadienio ryte atslinkus audrai Vilmingtone sproginėjo elektros transformatoriai, o stiprūs vėjai plėšė ir nešiojo gatvių ženklus bei kitokias nuolaužas.

Šiame mieste gyvenantis Masonas Tarras pasakojo naktį praleidęs savo draugo name, bet neišsimiegojęs.

„Mūsų namas aukštoje vietoje, tad dėl potvynio nesibaiminome, – aiškino vyras. – Tačiau aplink auga didelių medžių, todėl nusprendėme dėl visa pikta nakvoti draugo namuose.“

„Dingo elektra, todėl pirmąsias kelias paros valandas praleidome žaisdami stalo žaidimus prie žvakių.“

Šiaurės Karolinoje, Pietų Karolinoje ir Virdžinijoje privaloma arba savanoriška evakuacija paskelbta teritorijose, kuriose gyvena apie 1,7 mln. žmonių. Audra tikriausiai paveiks ir kitas teritorijas, turinčias milijonus gyventojų.