Naujienų srautas

Pasaulyje2018.09.13 15:39

Popiežius su JAV katalikų bažnyčios hierarchais aptarė kaltinimus dėl lytinių kunigų nusikaltimų

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį priima Amerikos katalikų bažnyčios hierarchus aptarti kaltinimų dėl lytinių kunigų nusikaltimų ir jų dangstymų aukščiausiuose bažnyčios hierarchijos sluoksniuose. Vatikanas paskelbė, kad kitų metų vasarį popiežius sušauks visų pasaulio šalių vyriausiuosius vyskupus į susitikimą, kuriame bus kalbama kaip užkirsti kelią lytiniams kunigų nusikaltimams ir apsaugoti aukas.

Su delegacija atvyksta Jungtinių Valstijų vyskupų galva Danielis DiNardo, pats neseniai sulaukęs kaltinimų, kad neužkirto kelio, nors galėjo šią savaitę suimtam kunigui, įtariamam lytiniais nusikaltimais. Jis paprašė susitikimo su popiežiumi praėjusį mėnesį po kritikos pačiam Vatikanui esą popiežius žinojo apie kaltinimus dėl lytinių nusižengimų dabar jau buvusiam kardinolui Theodore`ui McCarrickui, bet nutraukė Benedikto šešioliktojo jam skirtas sankcijas.

Taip pareiškė buvęs Vatikano ambasadorius Jungtinėse Valstijose, arkivyskupas Carlo Maria Viganas. Th. McCarricką iš pareigų popiežius patraukė liepą, kai Amerikos bažnyčios tyrimas padarė išvadą, kad kaltinimai jam dėl kabinėjimosi prie patarnautojo berniuko prieš keturis dešimtmečius turi pagrindo. Į C. M. Vigano kaltinimus popiežius tiesiai neatsakė ir paragino žurnalistus dirbti savo darbą ir vertinti kaltinimus patiems.

Galvos skausmą Vatikanui rugpjūtį dar padidino Pensilvanijos valstijos Amerikoje tyrėjai, kurie pateikė faktus dėl dešimtmečius trukusių lytinių nusikaltimų vietos bažnyčioje. Rado įrodymų, kaip Bažnyčia planingai nusikaltimus dengė. Esą 300 kunigų nusikalto prieš daugiau nei tūkstantį vaikų.

Anksčiau šiemet Čilėje popiežius pripažino dėl informacijos trūkumo klydęs dėl vyskupo, kaltinamo dengus kunigų lytinius nusikaltimus. Atsistatydinti pasisiūlė visi Čilės vyskupų konferencijos nariai. Vakar Vokietijos žiniasklaida paskelbė nutekintą pačios Bažnyčios studiją, tūrėjusią pasirodyti mėnesio pabaigoje.

Ji atlikta bendradarbiaujant su trimis universitetais ir skelbia, kad per pusę amžiaus beveik 1700 kunigų nusikalto  daugiau kaip 3600 vaikų Vokietijoje, kas šeštas nusikaltimas buvo prievartavimas, dauguma aukų – berniukai. Tik 40 proc. nusikaltusių sulaukė  bausmės, paprastai tik nežymių drausminių procedūrų. Studijos autoriai sako, tikras mastas gali būti didesnis.

„Pirmiausia tai reikia pabrėžti, kad čia pati Bažnyčia tyrė dokumentus. Mokslininkams į rankas joks dokumentas nepateko. Tai šitaip nieko neišeis. O antra, tai norėjome pamatyti tikslesnį aukų konkretizavimą“, – sako  nepriklausomų Vokietijos Bažnyčios nusikaltimų tyrėjų vadovas Christianas Pfeifferis.

Popiežius kitų metų vasarį šaukia visų pasaulio šalių vyskupų konferencijų pirmininkus į specialų susirinkimą tartis, kaip išvengti lytinių nusikaltimų ir kaip apsaugotų jų aukas.

„Lytinė prievarta yra siaubingas nusikaltimas ir aukų skausmas niekada neišnyksta. Štai kodėl popiežius Pranciškus suvokia, kad Bažnyčios patikimumas iš esmės priklauso nuo to, ar bus šie nusikaltimai išrauti“, – dėsto Vatikano spaudos atstovas Gregory`is Burke`as.

Popiežius sulaukia daug kritikos ne tik iš pasauliečių, pasigendančių konkrečių laimėjimų kovojant su pedofilijos apraiškomis, nors nuo pirmų plataus masto pranešimų Bostone 2002-aisiais jau praėjo daug laiko, o pirmi signalai pasirodė dar anksčiau.

Hierarchijos viduje konservatoriai nesėkmes kovojant su pedofilija sieja su pernelyg dideliu Pranciškaus gailestingumo akcentavimu, esą pakertančiu moralės pagrindus. O popiežiui kaltinimus dėl T. McCarricko metęs C. M. Viganas net skelbia esą Bažnyčią apraizgę homoseksualų tinklai ir juos būtina išnaikinti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi