Pasaulyje

2018.09.13 15:53

Įtariamieji Skripalių apnuodijimu pateikė savo versiją

BNS 2018.09.13 15:53

Du vyrai, Londono kaltinami apnuodijus buvusį dvigubą rusų šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Anglijos Solsberio mieste, ketvirtadienį Kremliaus finansuojamai televizijai RT tvirtino šiame mieste apsilankę turistiniais tikslais ir su pasikėsinimu nužudyti neturintys nieko bendra.

Ruslanas Boširovas ir Aleksandras Petrovas, iš išvaizdos labai panašūs į asmenis, kurių nuotraukas išplatino Didžioji Britanija, ketvirtadienį pirmąkart pasirodė viešumoje.

Interviu RT vyrai, iš pažiūros – maždaug 40-mečiai, patvirtino, kad į Britaniją atvyko į kovo 2 dieną. Kitą dieną jie sakė išvažiavę į Solsberį pasižiūrėti įdomybių, bet dėl blogo oro ilgai ten neužsibuvo.

„Nuvažiavome pamatyti Stounhendžą, senąjį Sarumą, bet negalėjome to padaryti, nes visur buvo purvina klampynė“, – sakė A. Petrovas, kalbėdamas apie šalia esančias lankytinas vietas.

Jie sakė, kad Anglijos pietinis Solsberio miestas, kuriame jie lankėsi kovą, yra „nuostabus“. Vyrai tvirtino norėję pamatyti žymiąją Solsberio katedrą.

Nors britų saugumo tarnybos suabejojo, ar vyrų vardai nėra išgalvoti, interviu abu jie sakė, jog tai yra tikrosios jų pavardės.

R. Boširovas ir A. Petrovas neigė kovo 4 dieną Solsberyje kėsinęsi nužudyti S. Skripalį ir jo dukterį Juliją nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Tačiau Londonas mano, kad šie vyrai vykdė būtent tokį Kremliaus nurodymą. 

Rugsėjo 5 dieną Didžiosios Britanijos policija paskelbė, kad A. Petrovas ir R. Boširovas, įtariami Rusijos karinės žvalgybos (GRU) pareigūnai, kaltinami bandę nužudyti S. Skripalį ir jo dukrą Juliją.

Britanija paskelbė stebėjimo kamerų įrašų ir nuotraukų, kur matomi tie du vyrai, vaikštantys rajone, kur gyveno S. Skripalis.

Tyrėjai nustatė, kad nervus veikianti medžiaga „Novičiok“ buvo atvežta kvepalų buteliuke. Jie patvirtino, kad Europoje yra lankęsi ir anksčiau.

RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian sakė, kad šie vyrai patys jai paskambino į mobilųjį telefoną. Interviu buvo įrašytas trečiadienio vakarą, nurodė ji.

Redaktorė sakė esanti tikra, jog kalbėjosi „su tais žmonėmis“.  

„Jie parodė man savo pasus, tačiau ir vizualiai jie panašūs į publikuotose nuotraukose matomus asmenis“, – sakė ji.  

„Draugai jau seniai mums patarė apsilankyti šiame puikiame mieste“, – sakė A. Petrovas interviu RT.  

„Nuo pat pradžių planavome nuvykti į Londoną ir, grubiai tariant, atitrūkti. Tai buvo ne verslo kelionė. Viską suplanavome taip, kad pabūname ir Londone, ir į Solsberį nuvažiuojame“, – kalbėjo jis. 

R. Boširovas savo ruožtu sakė, kad Solsberis yra turistinis miestas su visoje Europoje žinoma katedra. 

Abu vyrai taip pat tvirtino „nedirbantys GRU“ (Rusijos karinėje žvalgyboje). 

Iš R. Boširovo ir A. Petrovo interviu ėmusi M. Simonjan savo kanale socialiniame tinkle „Telegram“ parašė: „Kas jie, ką veikė Anglijoje, ar iš tiesų yra tie, kuo prisistato – aš nežinau ir negaliu žinoti. Pasistengiau užduoti jiems konkrečiai tuos klausimus, kurie rūpi visuomenei“. 

„Jų atsakymai – jų atsakomybė. Kiekvieno žiūrovo teisė pasirinkti – tikėti jais ar ne. Sąmoningai nekomentuoju savo įspūdžių. Išskyrus galbūt tai, kad jie labai nervinosi ir prakaitavo“, – pažymėjo ji. 

Kremliaus finansuojama televizija RT paskelbė šį interviu dieną po prezidento Vladimiro Putino panešimo, kad Rusija nustatė Britanijos ieškomų asmenų tapatybes ir ragina juos kreiptis į žiniasklaidą.

„Žinoma, jie yra civiliai“, – pridūrė V. Putinas, veikiausiai atsakydamas į britų pareigūnų tvirtinimus, kad Skripalius apnuodijo Rusijos karinės žvalgybos pareigūnai.

„Novičiok“ paveikti Skripaliai ir jiems į pagalbą atskubėjęs policininkas liko gyvi, bet netikrą kvepalų buteliuką, kuriame buvo tos medžiagos likučių, po kelių savaičių rado vienas vyras, gyvenantis netoli Solsberio esančiame Eimsberio miestelyje. Numanomus kvepalus jis atidavė savo draugei Dawn Sturgess; ši jais pasipurškusi apsinuodijo ir vėliau mirė ligoninėje.