Pasaulyje

2018.09.13 10:09

JAV smerkia Rytų Ukrainos separatistų planus rengti „apgaulingus“ rinkimus

BNS 2018.09.13 10:09

Jungtinės Valstijos trečiadienį pasmerkė pranešimus, kad Rytų Ukrainos separatistai savo kontroliuojamose teritorijose Ukrainos rytinėse vadinamosiose Donecko ir Luhansko respublikose planuoja surengti rinkimus, Vašingtono laikomus Rusijos remiama apgaule.

Kaip praneša Rusijos ir Ukrainos žiniasklaida, abiejose teritorijose, pasiskelbusiose „liaudies respublikomis“, po vieno pagrindinių separatistų lyderio Aleksandro Zacharčenkos nužudymo planuojama surengti rinkimus, turinčius įvykti lapkričio 11 dieną.

„Jungtinės Valstijos smerkia pranešimą apie planą surengti „rinkimus“ vadinamosiose Donecko ir Luhansko liaudies respublikose“, – pareiškė JAV Valstybės departamentas.

„Žinant, kad šias teritorijas tebekontroliuoja Rusijos Federacija, tikri rinkimai neįmanomi, – sakoma departamento pareiškime. – Organizuodama suklastotas procedūras Rusija dar kartą demonstruoja nepagarbą tarptautinėms normoms ir pakerta pastangas pasiekti taiką Rytų Ukrainoje.“

Panašų pareiškimą paskelbė ir Europos Sąjunga, sakanti, kad siūlomas balsavimas kertasi su Minsko susitarimais, sudarytais 2015 metais tarpininkaujant Prancūzijai ir Vokietijai.

Rinkimų data buvo paskelbta po niekieno nepripažintos Donecko liaudies respublikos lyderio A. Zacharčenkos nužudymo rugpjūčio 31 dieną.

A. Zacharčenka, užmuštas sprogimo vienoje Donecko kavinėje, tapo žinomiausiu separatistų veikėjų, žuvusių per jau ilgiau kaip ketverius metus besitęsiantį konfliktą.

Maskva ir separatistų vadovybė sako, kad už šį nužudymą atsakingas Kijevas, bet Ukraina sprogdinimą sieja su maištininkų vidaus kivirčais ir Rusijos troškimu kontroliuoti šias teritorijas.

Jau daugiau kaip 10 tūkst. žmonių žuvo nuo separatistų sukilimo Donecke ir Luhanske pradžios 2014 metų balandį. Šis konfliktas prasidėjo tuojau po Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos.

Kijevas ir jo sąjungininkai Vakaruose kaltina Rusiją siunčiant į Rytų Ukrainą karius ir ginklus. Maskva, nepaisydama įrodymų, tai neigia.