Pasaulyje

2018.09.13 08:32

Baigiami skaičiuoti Švedijos rinkimų rezultatai: paaiškės, kuri partija įgaus daugumą

Ketvirtadienį bus baigti skaičiuoti Švedijos rinkimų rezultatai. Nuo šių paskutinių 200 tūkst. balsų priklausys, kuri partija – socialdemokratai ar dešinieji – įgaus nors minimalią daugumą, leidžiančią jiems inicijuoti naujos vyriausybės formavimą.

Pagal oficialus praėjusio savaitgalio rinkimų rezultatus valdantieji socdemai laimėjo vienu mandatu daugiau nei dešiniųjų aljansas, bet juos skiria tik 30 tūkst. balsų. Ketvirtadienį bus baigti skaičiuoti paskutiniai 200 tūkst. biuletenių, gautų iš preliminarus balsavimo ir iš užsienio.

Padėtis gali pasikeisti. Dabartinis socdemų ir žaliųjų mažumos vyriausybės vadovas Stefanas Lofvenas tvirtina, kad centro kairieji ir toliau formuos vyriausybę, nors partijos pasirodymas per rinkimus buvo prasčiausias per visą istoriją. Dešinųjų aljansas ragina premjerą nedelsiant atsistatydinti.  

„Tokioje neaiškioje padėtyje, būtent tokioje, kuri apibrėžta konstitucijos pagrinduose, ministras pirmininkas turėtų liautis vaidinti parlamento pirmininką. Vyriausybė turėtų atsistatydinti ir leisti spikeriui paskelbti būsimos vyriausybės formavimo sąlygas“, – sako Nuosaikiųjų partijos sekretorius Gunnaras Trommeris.

Švedijos nacionalistai – prieš imigrantus pasisakanti Švedijos demokratų partija – sustiprino savo pozicijas, bet ne tiek daug, kiek planavo, bet daugiau 17 proc. balsų gavusi partija dabar tikisi lemiamo vaidmens šalies politikoje, ypač jei jiems pavyks patraukti į savo pusę bent dalį dešiniųjų.

„Vienas dalykas yra balsuoti, o kitas dalykas pamatyti, kas iš to išėjo. Norėčiau matyti stabilią vyriausybę, kurioje Švedijos demokratai neturėtų įtakos, bet visi supranta, kad tai bus nelengva“, – mano Stokholmo gyventojas Peteris Brandtas.

„Esu susirūpinusi, kad Švedijos demokratai stiprėja, bet nesu ir didelė krikščionių demokratų gerbėja. Norėčiau, kad socialdemokratai būtų gavę daugiau balsų“, – dėsto kita Stokholmo gyventoja Anna Marie Dantof.

Daug metų Švediją valdantys socialdemokratai dabar gavo tik 28,4 proc. balsų. Jei suskaičiavus paskutinius balsus ši partija praras net ir tą minimalią simbolinę vieno mandato persvarą, Švedijos politinis gyvenimas tikrai keisis, bet tai visai nereiškia, kad kitą vyriausybę pavyks sudaryti greitai.

Plačiau – Sauliaus Masalsko reportaže.