Pasaulyje

2018.09.12 20:33

„Brexit“ maištininkai siūlo alternatyvų planą, kaip išvengti sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos

ELTA 2018.09.12 20:33

Už „Brexit“ pasisakantys maištininkai Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May partijoje trečiadienį pateikė pasiūlymą, kuris, pasak jų, sudarys sąlygas per Airijos sieną toliau vykti prekybai, tuo pat metu užtikrinant Europos Sąjungos bendrosios rinkos vientisumą.

Klausimas, kaip pasiekti, kad tarp Jungtinei Karalystei (JK) priklausančios Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos Respublikos neatsirastų „kieta“ siena, yra vienas iš pagrindinių Londono ir Briuselio derybų klausimų, dėl kurio vis dar nesutariama.

Abi pusės nori išvengti muitinės patikrų, nes tai gali pakenkti 1998 metais pasirašytai taikos sutarčiai, padėjusiai tašką Šiaurės Airijoje kelis dešimtmečius vykusiems neramumams. Tačiau vis dar lieka neaišku, kaip po JK pasitraukimo iš ES muitų sąjungos ir bendrosios rinkos būtų reguliuojamos per Airijos ir Šiaurės Airijos pasienį gabenamos prekės.

„Europos tyrimų grupei“ (ERG) priklausantys ir Th. May pasiūlytą „Brexit“ planą pernelyg nuosaikiu laikantys Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai teigia, kad Šiaurės Airijos ir Airijos pasienyje galėtų būti taikomos jau sukurtos sistemos ir technologijos, o papildomos patikros galėtų būti vykdomos ne pasienyje.

„Racionalus, pragmatiškas požiūris gali padėti užtikrinti, kad abiem pusėms svarbi prekyba per šią sieną vyktų ir toliau. Tuo pat metu tai leistų JK vykdyti nepriklausomą prekybos politiką, nekeliant grėsmės ES bendrosios rinkos vientisumui“, – sakoma lobistų grupės ataskaitoje.

Th. May atstovas, savo ruožtu, pabrėžė, kad šalies vyriausybė įsipareigojo išvengti pasienio patikrų grąžinimo ir mano, kad perkelti jas toliau nuo pasienio nėra tinkamas problemos sprendimas.

„Prie Šiaurės Airijos pasienio klausimo dirbame dvejus metus ir apsvarstėme daug galimų sprendimų. Manome, kad (premjerės pasiūlytas) planas yra vienintelis diskutuotinas variantas“, – pridūrė Th. May atstovas.

Th. May plane, be kita ko, siūloma sukurti bendrą taisyklių sąvadą, kuris reglamentuotų JK ir Bendrijos šalių prekybos santykius.