Pasaulyje

2018.09.12 17:56

Europos Parlamentas nusprendė bausti Vengriją už „demokratijos eroziją“

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį balsavimu nutarė, kad prieš Vengriją būtų padėta baudžiamoji procedūra dėl įstatymo viršenybės pažeidimų, praneša CNN. 

EP nariai Strasbūre nusprendė raginti taikyti Vengrijai Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnį, kuris galėtų net atimti iš Vengrijos balsavimo teisę Bendrijoje. Už tai, kad būtų pradėta procedūra pagal šį straipsnį, balsavo 448 parlamentarai, 197 balsavo prieš, o 49 susilaikė.

Naujienų agentūros „Associated Press“ duomenimis, sprendimą palaikė ir kai kurie centro dešiniosios Europos Liaudies Partijos (EPP) frakcijos, kuriai priklauso ir premjero Viktoro Orbano „Fidesz“ judėjimas, nariai.

V. Orbano vyriausybė yra kaltinama dėl nepriklausomos žiniasklaidos ir pilietinės visuomenės, akademinės bendruomenės suvaržymų, įstatymo viršenybės principo pažeidimų, kitų demokratijos ribojimų Vengrijoje. Jau trečią kadenciją iš eilės šalies vyriausybei vadovaujantis V. Orbanas nesutarimų su ES turėjo ir dėl itin griežtos Vengrijos imigracijos politikos, netinkamo elgesio su prieglobsčio ieškotojais ir pabėgėliais.

Vengrija yra pirmoji ES valstybė, kurios atžvilgiu EP nutarė rekomenduoti taikyti ES sutarties 7 straipsnyje numatytas priemones. 2017 m. pabaigoje Europos Komisija 7 straipsnio procedūrą pradėjo Lenkijos atžvilgiu –  dėl teisėsaugos laisvę ribojančių reformų šioje šalyje.

Šiandienos EP balsavimas nereiškia, kad  nuobaudos Vengrijai bus taikomos automatiškai, tačiau jis atveria duris sankcijoms. Be to, Vengrija gauna formalų įspėjimą dėl ES vertybių pažeidimo.

Balsavimas dėl bloko ateities

Šiandienos balsavimo iniciatorė Judith Sargentini, yra sakiusi, kad juo sprendžiamas klausimas dėl 28 valstybių bloko pagrindinių vertybių ateities. „Ar norite teisinės valstybės?“ – klausė J. Sargentini, kairiojo sparno žaliųjų europarlamentarė iš Nyderlandų.

Jos pasiūlytoje rezoliucijoje perspėjama, kad Vengrijos veiksmai kelia „sisteminę grėsmę“ bloko pamatinėms demokratinėms vertybėms. Joje reiškiamas susirūpinimas dėl Vengrijos teismų nepriklausomybės, korupcijos, raiškos laisvės, akademinės laisvės, religinės laisvės ir mažumų bei pabėgėlių teisių.

Antradienį Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcijos vadovas Guy Verhofstadtas sakė: „Būkime sąžiningi. Nepatogi tiesa ta, kad tokiomis aplinkybėmis Vengrijai būtų neįmanoma tapti ES nare“. Kalbėdamas apie šiandienos balsavimą buvęs belgų premjeras sakė, kad centro dešinės europarlamentarų pasirinkimas aiškus: „arba paremti laisves ir ES vertybes nubaudžiant V. Orbaną, arba kapituliuoti prieš kraštutinės dešinės populistus, propaguojančius laisvės nebuvimą.“

Socialistų lyderis Udo Bullmannas V. Orbaną pavadino „labiausiai korumpuotos sistemos, kokia šiuo metu yra valdžioje ES, galva“ ir pridūrė, kad tai turi baigtis.

Šių metų liepą Europos Komisija perspėjo, kad galėtų paduoti Budapeštą į Europos Teisingumo Teismą, dėl įstatymų, numatančių laisvės atėmimo iki vienerių metų bausmes žmonėms, padedantiems nelegaliems migrantams. Šios priemonės buvo pramintos „Stop Soros“ įstatymais, nes Vengrijoje gimusį liberalių pažiūrų JAV milijardierių George`ą Sorosą V. Orbano vyriausybė kaltina migracijos į Europą režisavimu, nors ir nepateikdama jokių įrodymų. Europos Teisingumo Teismas galėtų Vengrijai skirti baudų; ši priemonė būtų ne tokia griežta kaip šalies balsavimo teisių praradimas Europos Sąjungoje.

V. Orbanas: „Tai šantažas“

Antradienį V. Orbanas sakė ginamąją kalbą Europos Parlamente, kurioje rezoliuciją apie teisės viršenybės būklę šalyje pavadino „šantažu“.

„Vengriją ruošiamasi pasmerkti už tai, kad Vengrijos žmonės nusprendė, jog jų šalis nebus migrantų šalis,“ – aiškino V. Orbanas ir puolė kritikuoti pačią ES. „Aš smerkiu, kad už imigraciją ir imigrantus pasisakančios jėgos ES grasina, šantažuoja ir šmeižia Vengriją ir Vengrijos žmones, remdamosi išgalvotais kaltinimais,“ – sakė jis ir pridūrė, kad „Vengrija gins savo sienas, stabdys nelegalią imigraciją ir gins savo teises – jei reikės, net ir nuo jūsų.“

Pirmadienį Vengrijos vyriausybės atstovas Zoltanas Kovacsas žurnalistams Briuselyje sakė, kad jo vyriausybė nusiuntė europarlamentarams ir ES šalims daugiau kaip 100 puslapių paneigimą dėl „neteisingų“ kaltinimų J. Sargentini ataskaitoje.

Z. Kovacsas aiškino, kad aljansas su „Fidesz“ didina ELP patrauklumą Europos rinkėjų akyse. „Mūsų perspektyva yra tai, kas padės ELP išlikti stipriausia politine bendruomene ar grupe Europos Parlamente“, – sakė jis.