Pasaulyje

2018.09.11 16:18

JAV meteorologai: Florens sustiprėjo iki 4 kategorijos uragano

BNS 2018.09.11 16:18

Audra Florens, slenkanti JAV pietrytinės pakrantės link, pirmadienį dar labiau sustiprėjo ir virto 4 kategorijos uraganu, paskelbė JAV meteorologai.

4 kategorija 5 kategorijų skalėje yra antra pagal uragano stiprumą.

Nacionalinis uraganų stebėjimo centras (NHC) nurodė, kad šis Atlanto uraganas „toliau sparčiai stiprėja“.

Florens nešamo vėjo greitis siekia 195 km per val., sakoma NHC pranešime, paskelbtame 19 val. Lietuvos laiku.

NHC įspėjo, kad Florens gali „iki pirmadienio vakaro greitai sustiprėti iki didelio uragano ir visą antradienį veikiausiai bus itin pavojingas didelis uraganas“.

Prognozuojama, kad audra paveiks didelę dalį JAV Rytų pakrantės – teritoriją nuo šiaurinės Floridos iki Naujojo Džersio.

Jei uragano trajektorija nepasikeis, pagrindinis smūgis teks Šiaurės ir Pietų Karolinoms bei Virdžinijai. Visose trijose valstijose iš anksto paskelbta nepaprastoji padėtis.

Virdžinijos gubernatoriaus Ralpho Northhamo biuras apibūdino Florens kaip „svarbiausią per pastaruosius dešimtmečius su uraganu susijusį įvykį“ šioje valstijoje ir perspėjo apie tikėtinus „katastrofiškus potvynius, galingus vėjus ir galimus elektros tiekimo sutrikimus plačioje teritorijoje“.

„Didžiausią pavojų gyvybei uraganai kelia ne dėl savo smarkaus vėjo – pražūtingiausias šių audrų padarinys yra potvyniai“, – pabrėžė gubernatoriaus biuras.

Tuo metu JAV karinis laivynas įsakė didelėje bazėje Virdžinijoje esantiems laivams išplaukti į vandenyną, nes „prognozuojami niokojantys vėjai ir kylantis jūros potvynis yra pernelyg smarkūs, kad laivai galėtų likti uoste“.

Dar du uraganai

Kaip pranešė Šiaurės Karolinos gubernatoriaus Roy Cooperio biuras, Florens poveikis jau juntamas palei valstijos pakrantę, o dėl didelio vandenyno bangavimo formuojasi gyvybei pavojų keliančios grįžtamosios srovės ir mūša.

„Visiems esantiems Šiaurės Karolinoje būtina atidžiai stebėti Florens ir jau dabar pradėti ruoštis vėliau šią savaitę pasireiškiantiems padariniams“, – sakė R. Cooperis.

Audra „yra pernelyg galinga ir neprognozuojama, kad rizikuotume“, Pietų Karolinoje skelbdamas nepaprastąja padėtį nurodė gubernatorius Henry McMasteris.

AFP/Scanpix nuotr.

Siaučiant Florens kilusios didelės bangos gali pasiekti teritoriją nuo šiaurės Karibų iki Kanados pajūrio provincijų pietinių krantų.

Per Atlanto uraganų sezono tašką statistinę kulminaciją Florens iš rytų ir vakarų seka dar du uraganai – Helene ir Issacas.

Anot NHC, šiuo metu į pietryčius nuo Žaliojo Kyšulio salų slenkančio Helene vėjo greitis siekia 136 kilometrų per valandą. Prognozuojama, kad iki savaitės vidurio uraganas pradės slinkti į šiaurės vakarus, o vėliau – šiaurės kryptimi, į Atlanto vidurį.

Tuo tarpu Issacas, vėlai sekmadienį tapęs penktuoju dabartinio sezono uraganu, juda į vakarus, Karibų link.

6 val. Lietuvos laiku Issacas, kurio vėjo greitis siekia 120 kilometrų per valandą, buvo apytiksliai už 2 100 km į rytus nuo Priešvėjinių salų. Šis regionas dar neatsigavęs po pernykščio galingo uragano Marija.

Prognozuojama, kad artimiausiomis dienomis Issacas dar padidės sustiprės, bet iki savaitės vidurio, kai audra priartės prie Karibų, ji jau nebebus tokia galinga.

Manoma, kad mažiausiai 3 057 žmones, daugiausiai Puerto Rike, pražudęs Marija pagal padarytą žalą yra trečias atogrąžų ciklonas per visą meteorologinių stebėjimo istoriją.