Pasaulyje

2018.09.09 23:54

Rusijoje vykstant regioniniams rinkimams, sulaikyti šimtai protestuotojų

BNS2018.09.09 23:54

Rusijoje sekmadienį vykstant regioniniams rinkimams, pareigūnai sulaikė šimtus dėl nepopuliarios pensinio amžiaus reformos visoje šalyje protestavusių žmonių.

Policija sulaikė mažiausiai 839 žmones, daugiausiai Sankt Peterburge ir Jekaterinburge, nurodė nepriklausomi stebėtojai „OVD-info“. Aktyvistai dalyvavo opozicijos politiko Aleksejaus Navalno skelbtose demonstracijose.

Naujienų agentūros AFP korespondentas nurodė, kad proteste Maskvos centre dalyvavo mažiausiai 2 tūkst. žmonių, skandavusių „Putinas yra vagis“ ir panašius šūkius.

„Jie leidžia pinigus kariuomenei Sirijoje, Ukrainoje, prezidento draugams, bet nieko nepalieka pensininkams“, – sakė 44-ių finansų vadybininkė Olga Čenuška.

Pradinės mokyklos mokytoja dirbanti 21-ių Tatjana Rečetskaja teigė, jog valdžios vykdoma pensijų reforma yra „paskutinis šiaudas, mes nebegalime to pakelti“.

Vyriausybės planai padidinti pensinį amžių iki 60 metų moterims ir 65 metų vyrams sukėlė retą Rusijos visuomenės pyktį, paskatinusį kristi ir pasitikėjimo prezidentu Vladimiru Putinu reitingus.

Šie pokyčiai pensinį amžių priartins prie Vakaruose nusistovėjusių normų. Tačiau kritikai teigia, jog žemesnė gyvenimo trukmė Rusijoje reiškia, kad daugelis rusų pensijos taip ir nesulauks.

Sankt Peterburge susirinkęs tūkstantis žmonių skandavo „Gėda“ ir laikė plakatus, raginančius V. Putiną atsistatydinti.

„Žmonės reikalauja pinigų, kuriuos uždirbo. Jie turi tokią teisę, tačiau netgi jų teisė į protestus yra ribojama“, – sakė į mitingą atvykusi 47-ių Irina Akopenkova.

Rusijos valdžios prašymu interneto paieškos variklis „Google“ pašalino A. Navalno skelbtus raginimus burtis į protestus, šios savaitės pabaigoje sakė politiko atstovas.

Maskva anksčiau buvo perspėjusi „Google“ nesikišti į Rusijoje vykstančius rinkimus.

Reuters/Scanpix nuotr.

Maskvos meras

Rusijoje sekmadienį renkami regionų gubernatoriai, vietos įstatymų leidėjai ir kiti pareigūnai.

Bene svarbiausias balsavimas vyksta Maskvoje, kur renkamas Rusijos sostinės meras, tačiau stipriems opozicijos kandidatams nebuvo leista dalyvauti šiuose rinkimuose. Tikėtina, kad juos laimės dabartinis meras Sergejus Sobjaninas.

Prieš penkerius metus vykusiuose Maskvos mero rinkimuose A. Navalnas vos nepateko į antrąjį rinkimų turą.

Šįkart vienintelis nežinomasis rinkimuose išlieka jų aktyvumas, valdžiai siekiant į balsavimą pritraukti kuo daugiau žmonių ir taip legitimizuoti kitą 60-mečio „aparačiko“ S. Sobjanino kadenciją.

Tačiau likus dviem valandoms iki balsavimo pabaigos į jį atvyko vos 28 proc. rinkėjų, nurodė rinkimų komisija.

Galutiniai rinkimų rezultatai turėtų paaiškėti pirmadienio rytą.

Anot „OVD-info“, keliose Maskvos rinkimų stotyse buvo užfiksuotos muštynės tarp stebėtojų ir policijos savanorių.

„Nepaisant visų rinkimų sistemos netobulumų (...) vis tiek yra galimybė paskelbti savo nuomonę, savo pasitenkinimą arba nepasitenkinimą tuo, kas vyksta mūsų mieste“, – naujienų agentūrai AFP sakė Maskvoje balsavusi 41-ių dantistė Nikita Romaška.

S. Sobjanino šalininkai sako, kad jis sėkmingai transformavo miestą milijardų dolerių vertės renovacijos projektų dėka, sutvarkė centrinį parką, sukūrė pėsčiųjų erdves ir pastatė naujų metro stočių.

Tačiau kritikai teigia, jog visa tai tėra Kremliaus duoklė viduriniajai Maskvos klasei, praeityje nepalaikiusiai V. Putino valdžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt