Pasaulyje

2018.09.06 19:54

JAV, Prancūzija, Vokietija ir Kanada palaiko JK kaltinimus Rusijai dėl Skripalių apnuodijimo

LRT.lt, BNS2018.09.06 19:54

Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Kanados lyderiai ketvirtadienį drauge pareiškė esantys „visiškai įsitikinę“, kad asmenys, įtariami anksčiau šiemet apnuodiję buvusį šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU nariai.

„Visiškai tikime Britanijos išvadomis, kad abu įtariamieji buvo Rusijos karinės žvalgybos GRU karininkai, ir kad ta operacija buvo beveik nebijotinai patvirtinta aukštame (Rusijos) vadovų lygyje“, – teigiama penkių šalių lyderių bendrame pareiškime.

Jame pabrėžiama, kad šių valstybių lyderiai „sveikina pažangą, pasiektą tiriant Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimą ir atkreipia dėmesį į vakar dviem įtariamiesiems pateiktus kaltinimus dėl pasikėsinimo nužudyti“.

„Gerai vertiname britų policijos ir visų, kas atlieka šį tyrimą, darbą“, – pažymima pareiškime.

Dokumento autoriai taip pat pareiškė esantys pasirengę atremti „priešišką veiklą“, kurią vykdo jų šalyse užsienio žvalgybos agentūros.

„Mes jau ėmėmės bendrų veiksmų, skirtų GRU sutrikdyti veiklą, išsiuntę lig šiol didžiausią grupę po priedanga dirbusių žvalgybos darbuotojų“, – nurodė lyderiai.

„Vakar padarytas pareiškimas sutvirtina mūsų ketinimą ir toliau kartu trukdyti priešiškai užsienio žvalgybos tinklų veiklai mūsų teritorijose, remti cheminio ginklo draudimą, saugoti savo piliečius ir gintis nuo bet kokios valstybių piktavališkos veiklos, nukreiptos prieš mus ir mūsų visuomenę“, – sako Britanijos, JAV, Kanados, Prancūzijos ir Vokietijos vadovai.

Jie pabrėžia, kad jų šalys pripažįsta britų tyrėjų išvadas, kurias patvirtino Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW), kad birželį apnuodyti Dawn Sturgess ir Charlie Rowley buvo paveikti tos pačios medžiagos kaip ir Skripaliai.

„Raginame Rusiją atskleisti visą informaciją apie programą „Novičiok“ OPCW“, – sakoma pareiškime.

Didžioji Britanija trečiadienį pareiškė kaltinimus dviem rusams už pasikėsinimą nužudyti buvusį dvigubą Rusijos agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą. Londonas teigia, kad atsakomybė už incidentą tenka Rusijos valdžiai, įskaitant prezidentą Vladimirą Putiną. Rusija tokius kaltinimus vadina „nepriimtinais“.

Britanijos prokuratūra nurodė, kad Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui – šiems nedalyvaujant – pareikšti kaltinimai dėl sąmokslo nužudyti, pasikėsinimo nužudyti ir nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ panaudojimo.

Pranešta, kad asmenys yra Rusijos „karinės žvalgybos tarnybos“ nariai, veikę pagal savo valstybės įsakymus, trečiadienį pareiškė Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May.

„Remdamasi žvalgybos medžiaga vyriausybė padarė išvadą, kad policijos įvardyti abu asmenys... yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos, taip pat žinomos kaip GRU, karininkai“, – sakė Th. May.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.