Pasaulyje

2018.09.04 22:47

Švedijos demokratai nori būti partija, be kurios vyriausybė taps neįmanoma

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.04 22:47

Švedijoje savaitgalį vyks parlamento rinkimai, vadinami svarbiausiais per dešimtmečius. Nors ekonomika stabiliai auga, valdantiesiems socialdemokratams gresia prasčiausias rezultatas per visą istoriją. O geriausio savo rezultato – maždaug penktadalio balsų – tikisi partija, kuri dar neseniai buvo siejama su neonaciais ir rasistais, ir su kuria kitos partijos nebendrauja. Tačiau Švedijos demokratai jau primetė kitoms partijoms svarbiausią šios kampanijos temą – imigraciją – ir žada būti tais, be kurių paramos nebus įmanoma jokia vyriausybė.

Pasaulis pasiekė mažą Švedijos miestelį prie pat Norvegijos sienos, už 600 kilometrų į šiaurę nuo Stokholmo. Ir imigrantų čia dar trūksta, kai mažėjant gyventojų, uždaromi verslai ir mokyklos.

„Mūsų savivaldybei reikia daugiau žmonių. Džiaugiamės, kad daug atvyko, norime priimti dar daugiau“, – sakė Orės meras Peteris Bergmanas.

Švedijai, pasak darbdavių, labai reikia daugiau tokių kaip Alis Maazas iš Eritrėjos, dirbantis vietos senelių namuose.

90 procentų naujų darbo vietų rūpybos sektoriuje užima atvykėliai. Tik imigrantų darbo dėka pernai augo pramonės gamyba. Be jų nebūtų įmanomas ilgiausias ekonomikos augimo laikotarpis per beveik pusę amžiaus. Bet ar rinkėjai tai įvertina?

„Nežinau. Agitavome už šią politiką, ir, stulbinamai, visos partijos savivaldybės taryboje sutaria, kad taip reikia daryti“, – pasakojo Orės meras.

Bet yra viena partija, kuri iki šiol buvo politikos paraštėse, ir kuri griežtai nusiteikusi prieš imigraciją. Nors su ja kitos partijos ne tik nebendradarbiauja, bet ir nesikalba, ji sugebėjo paversti migraciją svarbiausia ateinančių rinkimų tema.

„Reikia imigracijos pauzės ir sukurti gerai veikiančią imigrantų grąžinimo sistemą. Užtikrinti, kad namie viskas gerai veikia, prieš priimant daugiau žmonių“, – teigė Švedijos demokratų partijos atstovė Paula Bieler.

AFP/Scanpix nuotr.

Švedijos demokratai du dešimtmečius buvo neonacių ir skustagalvių radikalų grupelė. Bet prieš 13 metų vadovu tapęs kuklus, ramiai kalbantis Jimmie`s Akessonas pavertė ją politine jėga, kuri sekmadienį bus tarp 3 didžiausių. Užpraeituose rinkimuose partija pateko į parlamentą, praeituose vietų skaičių padidino dvigubai, o šiuose tikisi jau net penktadalio balsų.

„Žinome, kad esame nepakankamai įvertinti. Taip visada buvo. Neatmetu, kad būsime didžiausia partija“, – sakė Švedijos demokratų partijos pirmininkas J. Akessonas.

Rinkimai bus pirmieji po to, kai prieš trejus metus Švedija priėmė per 160 tūkst. imigrantų, daugiausia vienam gyventojui Europoje. Iš pradžių ji didžiavosi esanti humanitarinė supervalstybė, bet pasipylusios žinios apie nusikaltimus bei prievartavimus, skurdžių imigrantų getus priemiesčiuose ir eiles poliklinikose sustiprino Švedijos demokratų žinią, kad reikia staigių permainų.

„Žmonės mus laiko sąžiningais. Nebijome rinkėjams sakyti blogų dalykų. Tiesiog kalbame tiesą“, – kalbėjo Švedijos demokratų partijos parlamentaras Jorgenas Grubbas.

Šalis, kur kas penktas jau gimęs užsienyje, skilusi kaip niekada. Švedijos demokratų rinkėjų portretas panašus kaip Donaldo Trumpo: daugiausiai vyrai, mažiau išsilavinę, iš provincijos, skurdesni, norintys grąžinti Švedijai didybę.

Premjeras Švedijos demokratų partiją yra pavadinęs neofašistais, kuriems terūpi vienas klausimas ir nerūpi demokratija. Bet tradicinėms partijoms tenka skaitytis: ir kairieji, ir dešinieji panoro imigraciją riboti. Pernai Švedija įsileido vos 23 tūkst. imigrantų, mažiausiai per 5 metus.

Apklausos rodo, kad daugumos nebesudarys nei 3 centro kairės partijų blokas, nei 4 centro dešinės partijų aljansas. Tad Švedijos demokratai nori būti partija, be kurios vyriausybė taps neįmanoma.

„Mūsų vizija – įtakos gauti proporcingai mūsų dydžiui, ir būsimajai vyriausybei kelti reikalavimų“, – tikisi Švedijos demokratų partijos pirmininkas J. Akessonas.

Kai šimtą metų buvęs stabilus politinis kraštovaizdis keičiasi iš esmės, Švedijos demokratų rėmėjai džiaugiasi, kad nebeturi slapstytis.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.