Pasaulyje

2018.09.04 08:53

JAV Senatas svarstys B. Kavanaugh kandidatūrą į Aukščiausiąjį Teismą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.04 08:53

Antradienį Jungtinių Valstijų Senate prasidės prezidento Donaldo Trumpo pasiūlyto pretendento į JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjus svarstymai. Teisėjas Brettas Kavanaugh, jei bus patvirtintas, gali turėti lemiamos įtakos sprendžiant ir paties prezidento likimą, nes tyrimai susiję su D. Trumpo rinkimų kampanija dar nebaigti.

Devynių iki gyvos galvos renkamų narių Jungtinių Valstijų AT yra viena įtakingiausių teisinių institucijų šalyje, todėl kai garbingo amžiaus teisėjas Anthony Kennedy nusprendė atsistatydinti respublikonai gavo puikią progą persverti teismą savo naudai. Tam prezidentas D.Trumpas pasirinko televizinio patrauklumo nestokojantį B. Kavanaugh, kuriam tik 53-eji. 

Tačiau Senate, kuris ir turėtų patvirtinti prezidento pasiūlytą kandidatą, respublikonai turi tik minimalią persvarą. Demokratai tikisi pasitelkti nuosakesnių pažiūrų oponentus, ir blokuoti šį paskyrimą, nes B. Kavanaugh išgarsėjo prieštaringais pareiškimais, kad savo pareigas vykdantis prezidentas neturėtų būti tiriamas ar teisiamas.

Amerikos liberalams taip pat kelia nerimą jo nusistatymas prieš abortus, nors B. Kavanaugh aiškiai pasakė, kad laikysis teismų precedento, t. y. istorinio AT sprendimo, kuris įteisino abortus Jungtinėse Valstijose.  Savo ruožtu abortų priešininkai, o tai vieni pagrindinių D. Trumpo rėmėjų tikisi, kad B. Kavanaugh patekus į AT federalinė valdžia pagaliau nusišalins nuo šio daug ginčų šalyje keliančio klausimo sprendimo.    

Bet daugiausiai problemų B. Kavanaugh vis vien kels jo dabartinės nuostatos dėl nebaigtų tyrimų ir net galimo apkaltos proceso prezidentui D. Trumpui. Demokratai tvirtina, kad būdamas tokioje padėtyje prezidentas išvis turėtų susilaikyti nuo naujo teisėjo skyrimo.  Savo ruožtu B. Kavanaugh bando užtikrinti, kad bus nešališkas.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt