Naujienų srautas

Pasaulyje2018.09.05 17:28

Japoniją talžo stipriausias per ketvirtį amžiaus taifūnas

BNS 2018.09.05 17:28

Japoniją antradienį pasiekė stipriausias per ketvirtį amžiaus taifūnas Jebi, atnešęs stiprius vėjus ir liūtis ir nusinešęs mažiausiai šešių žmonių gyvybes, pranešė visuomeninis transliuotojas NHK.

Mažiausiai vienas žmogus žuvo vakariniame Japonijos Šigos prefektūroje ir dar penki Osakoje.

Dar mažiausiai 164 žmonės buvo sužeisti, bet daugumos sužeidimai nėra sunkūs, informavo NHK.

Stiprūs vėjo gūsiai plėšė stogus, vartė sunkvežimius ant tiltų.

Osakos įlankoje stichija bloškė inkarą išmetusį tanklaivį į tiltą, vedantį į Kansajo tarptautinį oro uostą. Dėl tiltui padarytos žalos oro uostas tapo atskirtas nuo išorinio pasaulio, maždaug 3 tūkst. žmonių liko įstrigę oro uoste, pranešė NHK.

Televizijos reportažuose buvo matyti, kad tanklaivio viršus trenkėsi į tiltą, jungiantį oro uostą su Idzumisano miestu, bet apie sužeidimus nepranešta.

Remiantis vietos žiniasklaida, aukštos bangos užliejo lėktuvų kilimo ir tūpimo takus ir dalį oro uosto rūsių. Visi skrydžiai Kansajo tarptautiniame oro uoste buvo atšaukti.

Per audrą dešimtys tūkstančių gyventojų liko be elektros, teko atšaukti daug skrydžių, sustabdyti traukinius ir keltus.

AFP/Scanpix nuotr.

Taifūnas, kurio vėjų greitis yra iki 216 km per valandą, maždaug vidurdienį pasiekė Vakarų Japonijos krantus netoli rajonų, dar neatsigavusių po žmonių aukų pareikalavusių rekordinių šios vasaros liūčių.

Greitai judanti audra kirto pagrindinę Japonijos salą, iki sutemų jau buvo pasiekusi Japonijos centrinėje dalyje esančią Išikavos prefektūrą ir patraukė toliau į jūrą.

Viename NHK reportaže matyti, kaip vėjas įnirtingai suka 100 metrų aukščio apžvalgos ratą Osakoje, nors per audrą ratas buvo išjungtas.

„Dar niekada nemačiau tokio dalyko“, – sakė vienas 19 metų jaunuolis visuomeniniam transliuotojui.

Kioto stotyje vėjas nuplėšė dalį perdangos, Osakoje nuo daugiaaukščio pastato audra nugriovė pastolius.

AFP/Scanpix nuotr.

Ragino evakuotis

Dėl audros be elektros liko daugiau nei vienas milijonas namų ūkių. Evakuotis buvo patarta 1,19 mln. žmonių vakarinėje ir centrinėje Japonijoje. Dar 16 tūkst. žmonių duoti griežtesni nurodymai evakuotis, nors jų vykdyti nėra privaloma, nurodė Gaisrų ir nelaimių valdymo agentūra.

Premjeras Shinzo Abe paragino žmones „iš anksto evakuotis“ ir nurodė savo vyriausybei imtis visų būtinų priemonių gyventojams apsaugoti.

Japonijos meteorologijos agentūra paskelbė perspėjimą dėl dideliame Japonijos ruože, įskaitant Osakos ir Kioto miestus, galimų žemės nuošliaužų, potvynių, stipraus vėjo, didelio bangavimo, žaibų ir viesulų.

Audrai artinantis, Sh. Abe surengė pasitarimą dėl atsako į nelaimę ir atšaukė kelionę į Vakarų Japoniją.

„Raginu Japonijos žmones imtis veiksmų savo gyvybei apsaugoti, įskaitant pasirengimą ir evakavimąsi iš anksto“, – sakė jis.

Premjeras nurodė vyriausybei „imtis visų įmanomų priemonių“.

Jebi, kuriam artinantis prie Japonijos vėjų greitis jo centre siekė 162 km per val., priskiriamas „labai stiprių“ taifūnų kategorijai, naujienų agentūrai AFP sakė meteorologijos agentūros vyriausiasis sinoptikas Ryuta Kurora. Jis nurodė, kad tai smarkiausias taifūnas nuo 1993 metų.

Vietos žiniasklaida perspėjo, jog Jebi vėjai tokie stiprūs, kad galėtų griauti tradicinius medinius namus ir elektros stulpus, ir paragino žmones audros rajonuose vengti nebūtinų kelionių.

Pradinės ir pagrindinės mokyklos audros rajonuose saugumo sumetimais buvo uždarytos. Regiono kompanijos taip pat greitai sureagavo; antradienį nedirba pramogų parkas „Universal Studios Japan“ Osakoje ir kelių didelių gamintojų gamyklos.

Buvo atšaukta beveik 800 skrydžių, įskaitant kelis tarptautinius skrydžius Nagojoje ir Osakoje. Neplaukioja keltai, nevažinėja vietinio susisiekimo ir kai kurie greitieji traukiniai.

Jebi trajektorija panaši į taifūno „Cimaron“, kuris rugpjūčio 23 dieną pasiekęs sausumą sutrikdė susisiekimą, bet padarė nedaug žalos.

Japonija šiuo metų laiku išgyvena taifūnų sezoną; vasarą ir rudenį šalį nuolat pasiekia didelės audrų sistemos.

Šią vasarą Japonija taip pat kentė rekordinę, žmonių gyvybių pareikalavusią karščio bangą, užėjusią po rekordinių liūčių kai kuriose vakarinėse ir centrinėse šalies dalyse, pareikalavusių daugiau kaip 200 gyvybių.

Ilgai trukusios liūtys liepos mėnesį sukėlė didelių potvynių ir daug žemės nuošliaužų. Buvo suniokoti ištisi kaimai, tūkstančiai žmonių turėjo palikti savo namus.

Potvyniai ir nuošliaužos daug aukų pareikalavo iš dalies todėl, kad žmonės nepaisė perspėjimų evakuotis, kurie nėra privalomi vykdyti.

Po tos stichinės nelaimės pareigūnai ragino žmones rimčiau vertinti perspėjimus ir pasirengti išvykti iš namų iškart, kai tokie perspėjimai paskelbiami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi