Pasaulyje

2018.09.03 16:05

ES užsienio politikos vadovė rengiasi kitais metais perduoti pareigas

BNS 2018.09.03 16:05

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pirmadienį užsiminė, kad kitais metais, kai pasibaigs jos kadencija, kito mandato ji nesieks.

Buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė, suvaidinusi svarbų vaidmenį bandant išgelbėti susitarimą dėl Irano branduolinės programos, per ES ambasadorių susitikimą sakė, jog ateinančius metus sunkiai dirbs, kad ją pakeisiančiam žmogui paliktų „tvarkingus namus“.

F. Mogherini kadencija baigsis su visos dabartinės Europos Komisijos, vadovaujamos Jeano-Claude`o Junckerio, kadencija kitų metų spalį.

„Per šiuos metus turime daug padaryti. Pirmiausia – išsaugoti tai, ką jau pasiekėme; tai daug, bet trapu, – sakė F. Mogherini. – Turime daug ką nuveikti, kad užbaigtume darbą ir paliktume žmogui, kuris turės garbės ir malonumo kitais metais dirbti šį darbą po manęs, tvarkingus namus.“

ES vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai F. Mogherini tapo 2014-aisiais, būdama vos 41 metų ir sparčiai iškilusi Italijos politikoje.

Jos paskyrimui priešinosi Rytų Europos šalys, kurioms ji atrodė nepatyrusi ir pernelyg artima Maskvai.

Tačiau jai vadovaujant vyko reikšminga ES saugumo architektūros raida, įskaitant svarbų gynybos paktą, kuriuo siekiama paskatinti valstybes nares glaudžiau bendradarbiauti ir efektyviau leisti pinigus.

Jos pastangos išsaugoti 2015 metų susitarimą su Iranu, pagal kurį Teheranas mainais į sankcijų sušvelninimą apribojo savo branduolinę programą, susidūrė su nesutaikoma JAV prezidento Donaldo Trumpo opozicija. Anksčiau šiais metais JAV iš šio pakto pasitraukė.