Pasaulyje

2018.08.30 12:46

Baltuosius rūmus palieka prezidento vyriausiasis patarėjas teisės klausimais

BNS2018.08.30 12:46

Donaldas Trumpas trečiadienį pranešė, kad Baltųjų rūmų patarėjas teisės klausimais Donas McGahnas netrukus paliks savo postą. Tai sukels dar didesnę suirutę JAV prezidento teisės patarėjų komandoje tokiu metu, kai numanomą Rusijos kišimąsi į rinkimus tiriantys pareigūnai kasasi vis arčiau D. Trumpo artimiausios aplinkos.

D. McGahnas patarinėjo D. Trumpui klausimais, susijusiais su specialiojo prokuroro Roberto Muellerio vadovaujamu vadinamuoju Rusijos tyrimu. Jis taip pat buvo apklaustas R. Muellerio komandos kaip su tyrimu bendradarbiaujantis liudininkas.    

D. McGahnas „rudenį“ paliks savo postą Baltuosiuose rūmuose, pranešė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.  

50-metis teisininkas yra vienas iš vos kelių Baltuosiuose rūmuose likusių žmonių, atlikusių svarbų vaidmenį D. Trumpo rinkimų kampanijoje. D. McGahnas buvo respublikono rinkimų kampanijos vyriausiasis patarėjas. 

Kaip praneša žiniasklaida, vienu iš realiausių kandidatų pakeisti D. McGahną laikomas dabartinis jo pavaduotojas Emmetas Floodas – Vašingtono veteranas, atstovavęs prezidentui Billui Clintonui per jo apkaltos procesą praėjusio amžiaus 10-o dešimtmečio pabaigoje.  

D. Trumpas taip pat turi privačią teisės patarėjų komandą, kuriai vadovauja buvęs Niujorko miesto meras Rudy Giuliani. Šie teisininkai sprendžia asmenines prezidento teisines problemas. 

Padėjo prastumti į teismus konservatorius

D. McGahnas pasitrauks „netrukus po to, kai (tikiuosi) teisėjas Brettas Kavanaugh bus patvirtintas JAV Aukščiausiojo Teismo teisėju“, nurodė D. Trumpas. 

„Aš ilgą laiką dirbau su Donu ir tikrai vertinu jo tarnybą!“ – pridūrė prezidentas. 

Visgi apie būsimą D. McGahno pasitraukimą tviteryje D. Trumpas pranešė neinformavęs apie tai paties patarėjo, rašo dienraštis „The New York Times“, remdamasis prezidentui ir teisininkui artimais šaltiniais. 

Eidamas prezidento oficialaus patarėjo teisės klausimais pareigas D. McGahnas gerai dirbo D. Trumpui, patarinėdamas jam dėl santykių su Kongresu ir Teisingumo departamentu, taip pat dėl reikalų, susijusių su R. Muellerio tyrimu. 

D. McGahnas, Reuters/Scanpix nuotr.

Jis taip pat smarkiai prisidėjo prie vienos iš didžiausių D. Trumpo administracijos politinių pergalių: dešimčių prorespublikoniškų, konservatyvių pažiūrų teisėjų patvirtinimo Aukščiausiojo Teismo ir kitų federalinių teismų visoje šalyje teisėjais.  

D. McGahnas atliko vieną pagrindinių vaidmenų D. Trumpui skiriant konservatyvių pažiūrų teisėjus Neilą Gorsuchą ir B. Kavanaugh į Aukščiausiąjį Teismą.

Tačiau jo asmeniniai santykiai su D. Trumpu buvo formalūs, o kartais – gana įtempti, D. McGahnui stengiantis apsaugoti prezidentą nuo virtinės kaltinimų ir tyrimų dėl jo asmeninio elgesio bei verslo reikalų, taip pat dėl galimo jo rinkimų komandos narių susimokymo su Rusija.  

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, D. McGahnui sunkiai sekėsi įtikinti prezidentą nesiimti veiksmų pagautam impulso ir nesikišti į tyrimą dėl Rusijos.

Šiam teisininkui taip pat teko sunki užduotis būti tarpininku tarp D. Trumpo ir Teisingumo departamento visais klausimais, susijusiais su tuo tyrimu.  

Pasak „The New York Times“, 2017 metų birželį, praėjus vos kelioms savaitėms po paskyrimo, D. McGahnas pagrasino, kad atsistatydins, jei turės vykdyti D. Trumpo nurodymą atleisti R. Muellerį. 

D. McGahnas taip pat įtikino prezidentą neatleisti generalinio prokuroro Jeffo Sessionso – tai prezidentas ketino padaryti taip pat įniršęs dėl vadinamojo Rusijos tyrimo.   

Liudininkas prieš Trumpą?

Dėl šių ir kitų panašių epizodų, įskaitant  Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriaus Jameso Comey atleidimą, D. McGahnas tapo potencialiai svarbiu liudininku, R. Muelleriui aiškinantis, ar D. Trumpas bandė trukdyti teisingumui. Už tokį nusikaltimą prezidentui grėstų apkalta.  

Anksčiau šį mėnesį „The New York Times“ pranešė, kad D. McGahnas „intensyviai bendradarbiauja“ su R. Muellerio komanda ir dalyvavo mažiausiai trijuose pokalbiuose su tyrėjais, kurie bendrai truko 30 valandų.

D. Trumpas, nekart vadinęs tą tyrimą „suklastota raganų medžiokle“, sakė įpareigojęs savo komandą „visapusiškai bendradarbiauti“ su tyrėjais.  

Tačiau „The New York Times“ rašo, kad D. McGahną bendradarbiauti su tyrėjais tikriausiai paskatino noras apsaugoti save. Imta spėlioti, ar jo liudijimas gali pakenkti prezidentui. 

D. Trumpas anksčiau šį mėnesį patyrė dvigubą teisinį smūgį, kai jo buvęs ilgametis asmeninis advokatas Michaelas Cohenas teisme pripažino kaltę dėl rinkimų kampanijos finansavimo taisyklių pažeidimo, o buvęs  rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas teismo buvo pripažintas kaltu dėl mokestinio ir bankinio sukčiavimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt