Pasaulyje

2018.08.28 09:30

D. Trumpas nedalyvaus senatoriaus J. McCaino laidotuvėse

ELTA, BNS2018.08.28 09:30

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nedalyvaus šį savaitgalį vyksiančiose atsisveikinimo su Johnu McCainu ceremonijose, pirmadienį patvirtino velionio senatoriaus atstovas spaudai.

„Mūsų žiniomis,  prezidentas nedalyvaus laidotuvėse. Tai tiesiog faktas“, – sakė ilgametis J. McCaino padėjėjas Rickas Davisas per spaudos konferenciją Arizonoje.

Dar likus mėnesiams iki mirties J. McCainas pareiškė, kad nenori matyti D. Trumpo savo laidotuvėse. Jis teigė norįs, kad gedulo ceremonijoje dalyvautų buvęs prezidentas demokratas Barackas Obama ir buvęs prezidentas George`as W. Bushas.

Nuopelnus įvertino po smarkios kritikos

Po smarkios kritikos dėl jo elgesio po senatoriaus mirties, pirmadienį D. Trumpas vis dėlto oficialiai įvertino jo nuopelnus. „Nepaisant politinių nesutarimų“, jis gerbiąs J. McCaino „nuopelnus mūsų šaliai“, pareiškė D. Trumpas. Jo nurodymu, ant Baltųjų rūmų plevėsuojanti JAV vėliava vėl buvo nuleista iki pusės stiebo.

Po J. McCaino mirties šeštadienį vėliava ant Baltųjų rūmų buvo nuleista iki pusės stiebo, tačiau pirmadienio rytą vėl plevėsavo pačiame stiebo viršuje. D. Trumpas vėliau pirmadienį sakė nurodęs laikyti vėliavą nuleistą iki senatoriaus laidotuvių sekmadienį. Tai taikoma ir vėliavoms prie visų valstybinių pastatų, karinių objektų bei ambasadų.

AFP/Scanpix nuotr.

Kartu D. Trumpas paskelbė, kad viceprezidentas Mike`as Pence`as penktadienį sakys kalbą gedulo renginyje Kapitolijuje. Gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, štabo vadovas Johnas Kelly ir patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas atstovaus prezidentui atminimo pamaldose.

Prieš tai D. Trumpas tik trumpa tviterio žinute sureagavo į respublikono J. McCaino mirtį. Kritikai kaltino prezidentą, kad šis net tvyrant gedului dėl Jungtinėse Valstijose didvyriu ir pavyzdžiui laikomo politiko mirties nesugeba suvienyti šalies.

„Washington Post“ duomenimis, D. Trumpas ilgai nesutiko oficialiai įvertinti J. McCaino nuopelnų. Baltieji rūmai esą buvo parengę pareiškimą, kuriame senatorius vadinamas „didvyriu“, tačiau prezidentas nesutiko jo paskelbti. Vėliau pirmadienį D. Trumpas evangelikų atstovams sakė: „Mes labai vertiname viską, ką senatorius J. McCainas padarė mūsų šaliai“.

J. McCaino santykiai su D. Trumpu buvo labai sudėtingi. Per rinkimų kampaniją D. Trumpas šaipėsi iš veterano, kuris penkerius metus praleido kaip karo belaisvis Vietname ir buvo kankinamas. Jam J. McCainas „nėra didvyris“, – sakė D. Trumpas, kuris pats išvengė karinės tarnybos. „Man patinka žmonės, kurie nebuvo paimti į nelaisvę, ok?“ – sakė jis.

AFP/Scanpix nuotr.

Atsisveikinimo žinutėje – netiesioginė kritika D. Trumpui

J. McCainas po mirties paskelbtoje atsisveikino žinutėje paragino amerikiečius įveikti gilų politinį susiskaldymą. „Mes silpniname savo didybę, kai supainiojame patriotizmą su genčių konkuravimu“, – rašė J. McCainas laiške, kurį pirmadienį Fenikse perskaitė buvęs jos rinkimų kampanijos vadovas Rickas Davisas. „Genčių konkuravimu“ JAV dažnai vadinamas abiejų didžiųjų partijų – respublikonų ir demokratų – priešiškumas.

Nesutaikomas politinis priešiškumas penėjo „pyktį, neapykantą ir smurtą visuose pasaulio kampeliuose“, teigė J. McCainas. Savo atsisveikinimo žinutėje jis paskutinį kartą atsiribojo nuo D. Trumpo: JAV taps silpnesnės, „jei mes slėpsimės už sienų, užuot jas griovę, jei abejosime savo idealų jėga, užuot jais tikėję ir žvelgę į juos kaip į didžiausią permainų jėgą“.

Kelios savaitės iki savo mirties J. McCainas griežtai sukritikavo D. Trumpo susitikimą su Kremliaus vadovu Vladimiru Putinu. Spaudos konferenciją Helsinkyje jis pavadino „vienu gėdingiausių amerikiečių prezidentų pasirodymų nuo neatmenamų laikų“.

JAV politikos titanu laikytas 81 metų J. McCainas, neretai kritikuodavęs D. Trumpo politikos, mirė šeštadienį, pralaimėjęs metus trukusią kovą su smegenų vėžiu.

J. McCainas buvo vienas žinomiausių JAV Senato narių. Nuo 1983-iųjų jis pradžioje buvo Atstovų rūmų narys, nuo 1978 metų – senatorius.