Pasaulyje

2018.08.26 11:54

Mirė JAV senatorius J. McCainas

BNS, ELTA 2018.08.26 11:54

Mirė JAV senatorius Johnas McCainas, pralaimėjęs kovą su smegenų vėžiu, pranešė senatoriaus veterano biuras. Jam buvo 81-eri.

„Senatorius Johnas Sidney McCainas III mirė 2018 metų rugpjūčio 25 dieną 16 val. 28 min. (vietos laiku, sekmadienį 2 val. 28 min. Lietuvos laiku). Senatoriaus gyvybė užgeso artimųjų apsuptyje – žmonos Cindy ir jų šeimos narių“, – nurodoma senatoriaus biuro paskelbtame pranešime.

„Iki savo mirties jis 60 metų ištikimai tarnavo Jungtinėms Amerikos Valstijoms.“

2017 metų liepą J. McCainui buvo diagnozuotas agresyvios formos smegenų vėžys, jam buvo taikomas gydimas. Tačiau penktadienį senatoriaus šeima informavo, kad jis nusprendė nutraukti gydymą.

J. McCaino dukra Meghan po tėvo mirties išplatintame pareiškime teigė, kad nuo šiol svarbiausias jos gyvenimo tikslas bus „sekti jo pavyzdžiu, pateisinti jo lūkesčius ir meilę“.

„Likusios dienos ir metai be tėčio nebebus tokie, kaip anksčiau - bet tai bus geros dienos, kupinos gyvenimo ir meilės, nes jis mums parodė tokį pavyzdį“, – sakoma tviteryje paskelbtoje žinutėje.

„Senatoriau McCainai, ačiū už Jūsų tarnybą“, – toks užrašas kabo prie įvažiavimo į jo namus Arizonos valstijos Sedonos miestelyje.

Televizijos kanalų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip su policijos palyda atvažiuoja katafalkas, kuriuo bus gabenami senatoriaus palaikai. Vietos gyventojai neša gėlių pagerbti politikos titano atminimą.

Nors J. McCainas daugeliu klausimų nesutardavo su savo bendrapartiečiais, jo integralumu niekada neabejota. Užuojautą dėl jo mirties pareiškė įvairių pakraipų Amerikos politikos atstovai.

„Esame jam skolingi“

Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama, varžęsis su J. McCainu per 2008 metų prezidento rinkimus, pareiškė, kad „mes visi jam esame skolingi“.

„J. McCainas ir aš buvome skirtingų kartų atstovai, kilę iš visiškai kitokių šeimų, o kovėmės aukščiausiame politiniame lygmenyje, – išplatintame pranešime sakė B. Obama. – Tačiau nepaisant visų mūsų skirtumų, mus vienijo atsidavimas kai kam aukštesniam – idealams, už kuriuos amerikiečių ir imigrantų kartos kovojo, žygiavo ir aukojosi.“

Reuters/Scanpix nuotr.

Buvęs Amerikos viceprezidentas Alas Gore`as, ėjęs šias pareigas demokrato prezidento Billo Clintono kadencijos metu, sakė, jog, „būdamas kitoje barikadų pusėje, visuomet žavėjausi ir gerbiau Johną, nes esant įtampai jis klestėjo ir dirbo siekdamas kompromiso, nepaisant to, kaip sunku buvo“.

Prezidentas Donaldas Trumpas, kartą net pasityčiojęs iš J. McCaino karo nuopelnų, pranešė išreiškęs savo „giliausią užuojautą ir pagarbą“.

J. McCainas buvo vienas iš tų kelių respublikonų, kurie nebijojo atvirai kritikuoti D. Trumpą ir jį kaltinti „naivumu“, „egotizmu“ ir pataikavimu autokratams.

J. McCainas, JAV karinio jūrų laivyno admirolų sūnus ir anūkas, pats tarnavo šalies laivyne, buvo jo lakūnas. Jo pilotuojamas lėktuvas 1967 metais buvo numuštas virš Šiaurės Vietnamo ir jis buvo paimtas į nelaisvę, kur išbuvo daugiau kaip penkerius metus. 

1983 metais J. McCainas tapo Arizonos valstijos atstovu Kongrese, o nuo 1987 metų buvo renkamas šios valstijos senatoriumi.

2008 metais politikas buvo išrinktas Respublikonų partijos kandidatu dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau juose pralaimėjo Barackui Obamai.

Nuo D. Trumpo prezidentavimo pradžios J. McCainas buvo vienas ryškiausių Respublikonų partijos disidentų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį pareiškė užuojautą dėl Jungtinių Valstijų senatoriaus J. McCaino mirties.

D. Grybauskaitė vadina J. McCainą ne tik savo šalies patriotu, bet brangiu, išskirtiniu, artimu Lietuvos draugu. Prezidentė pažymi, kad mūsų šalis jam dėkinga už nuoseklų Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės įtvirtinimo ramstį JAV, daug prisidėjusį prie paramos telkimo šaliai, jos gynybai ir piliečiui saugumui.

D. Pipo/DELFI.lt nuotr.

„Senatorius ryžtingai rėmė artimus ryšius tarp Europos ir JAV, pasisakė už transatlantinės bendruomenės vienybę ir visapusį bendradarbiavimą, ypač karinės paramos Europai, siekiant užtikrinti mūsų gynybinius pajėgumus apsiginti nuo bet kokių grėsmių, svarbą“, – pažymi prezidentūra.

Užuojautoje teigiama, kad J. McCainą atsiminsime kaip drąsų, bekompromisį kovotoją už tiesą ir demokratiją, visada pasirengusi kalbėti už žmogaus teises ir pavergtų tautų laisvę visame pasaulyje.

Už nuopelnus Lietuvai senatorius apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino komandoro didžiuoju kryžiumi.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo ruožtu teigia, kad J. McCaino netektis yra lydima neapsakomai gilaus liūdesio.

„Savo neįtikėtina drąsa ir žavesį keliančiu atsidavimu savo šaliai ir demokratijai jis buvo širdžių lyderis, autoritetas daugeliui valstybių vadovų. Jei bent po dalį jo skleistos šilumos ir išminties pasisems kiekvienas, pasaulis bus geresnis ir teisingesnis. Man buvo didžiulė garbė prisiliesti prie Bičiulio ir Draugo, Žmogaus. Liūdime ir gedime, kartu dėkojame už palaikymą Lietuvai“, – sako V. Pranckietis.

Premjeras Saulius Skvernelis taip pat pareiškė užuojautą dėl senatoriaus mirties

„Tai buvo didis vyras, laisvės bei demokratijos karys ir tikras Lietuvos draugas. Vienas pirmųjų mano, kaip premjero, tarptautinių susitikimų buvo būtent su senatoriumi J. McCainu. Nepaprasta asmenybė, išsiskirianti savo humoro jausmu ir gebėjimu kalbėti tiesiai ir atvirai. Tai buvo nepaprastai drąsus vyras. Mūsų tautai labai trūks jo nuolatinės paramos ir tvirto žodžio, kalbančio nepagražintą tiesą. Reiškiu nuoširdžią užuojautą senatoriaus artimiesiems ir visiems, kam teko garbė jį bent trumpai pažinti“, – sako S.Skvernelis. 

2016 m. vykusio J. McCaino vizito Lietuvoje akimirkos:

2014 m. vykusio vizito Lietuvoje akimirkos: