Pasaulyje

2018.08.25 15:44

Airijoje viešintis popiežius pripažino Bažnyčios „skausmą ir gėdą“ dėl lytinio išnaudojimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.25 15:44

Šeštadienį popiežius Pranciškus pradėjo dviejų dienų ganytojišką vizitą Airijoje. Būtent katalikiškoji Airija turbūt labiausiai pasikeitė per pastaruosius kelerius metus – vietos bažnyčia smarkiai nukentėjo nuo pedofilijos skandalų, nuspręsta liberalizuoti abortų įstatymą, referendumu pritarta tos pačios lyties santuokoms, o Dubline popiežių sutiks Airijos premjeras, neslepiantis, kad yra homoseksualas.

Popiežius Airijoje pareiškė jaučiąs „skausmą ir gėdą“ dėl Katalikų Bažnyčios nesugebėjimo susitvarkyti su jau daug metų ją krečiančiais lytinio išnaudojimo ir prievartos skandalais.

„Bažnyčios valdžios nesugebėjimas... imtis priemonių dėl šių atgrasių nusikaltimų pagrįstai sukėlė pasipiktinimą ir tebėra skausmo ir gėdos šaltinis katalikų bendruomenei. Aš pats jaučiuosi lygiai taip pat“, – pareiškė pontifikas.

Pontifiką ir jį lydinčius asmenis atskraidinęs lėktuvas nusileido Dublino tarptautiniame oro uoste po dviejų valandų skrydžio iš Romos.

Oro bendrovės „Alitalia“ lėktuvas nutūpė giedrą dieną 10 val. 26 min. vietos 12 val. 26 min. Lietuvos laiku. Pontifikas iš jo išlipo praėjus maždaug 20 minučių ir buvo sutiktas plojimais.

Ant raudonojo kilimo jį pasitiko premjero pavaduotojas Simonas Coveney ir jo vaikai.

Pranciškų pasitiks šimtai tūkstančių žmonių, bet taip pat ketinama surengti demonstracijų prieš dvasininkų vykdytą lytinį išnaudojimą šalyje, kurioje požiūris į Katalikų bažnyčią smarkiai keičiasi.

Airijos sveikatos apsaugos ministras Simonas Harrisas, pastaruoju metu atlikęs svarbų vaidmenį sėkmingoje kampanijoje už abortus griežtai varžančių įstatymų liberalizavimą, sakė, kad popiežiaus viešnagė žymės „mišrių emocijų“ savaitgalį.

„Daugeliui – jaudulio, kitiems – nuoskaudos jausmo... Kad ir koks būtų jūsų požiūris, tikėkimės savaitgalio, kai galės įvykti susitaikymas ir palengvėjimas“, – sakoma jo „Twitter“ žinutėje.

Reuters/Scanpix nuotr.

Airija pasikeitė

Paskutinį kartą Romos katalikų popiežius Airijoje lankėsi 1979-aisiais. Tada ji buvo kitokia šalis, kur Bažnyčios balsas buvo lemiamas beveik visuose šalies tvarkymo reikaluose. Dabar padėtis pasikeitė, bet popiežiaus Pranciškaus sutikimui pasiruošęs premjeras Leo Varadkaras tiki, kad naujojoje Airijoje popiežiui patiks.

„Be abejo, mūsų šalis šiltai jį priims, nes daug žmonių labai gerbia pontifiką, kuris yra visai kitokio stiliaus, nei jo pirmtakai. Tą, kuris kalba apie planetos apsaugą, apie klimato kaitą, migraciją, apie vargšus. Tai žmogus, manau, padėjęs nugludinti kai kuriuos aštrius katalikiškos doktrinos kampus, ar net pakeitęs pačią doktriną“, – įsitikinęs Airijos premjeras.

Formaliai popiežius tebėra prieš tos pačios lyties žmonių santuokas, bet garsieji jo žodžiai, pasakyti apie kunigus gėjus – „kas aš toks, kad juos teisčiau“ – rodo švelnesnę Vatikano poziciją ir norą diskutuoti šiuo klausimu. Airijoje popiežiui teks susidurti ir su vietos kunigų pedofilų pridarytais nusikaltimais.   

Pagal apklausas, didžioji dalis airių palankiai vertina popiežių Pranciškų, nors naujosios liberaliosios bangos rėmėjai sako, kad į šį postą turėtų būti skiriami jaunesni, gyvenimo pulsą labiau jaučiantys žmonės. 

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt