Pasaulyje

2018.08.24 12:31

Išrinktas naujas Australijos premjeras S. Morrisonas

BNS 2018.08.24 12:31

Malcolmas Turnbullas, išverstas iš savo Liberalų partijos lyderio bei Australijos premjero posto, penktadienį pareiškė, kad išrinkus naująjį šalies ministrą pirmininką, jis traukiasi iš politikos. Naujuoju Australijos premjeru anksčiau penktadienį buvo išrinktas šalies iždininkas Scottas Morrisonas.

Jis įveikė įtakingą konservatyvių pažiūrų buvusį vidaus reikalų ministrą Peterį Duttoną, kuris išvakarėse pareiškė esąs tikras, kad jau užsitikrino pakankamai balsų, kurių reikia atimti iš M. Turnbullo Liberalų partijos vairą.

S. Morrisonas, M. Turnbullo sąjungininkas, buvo išrinktas 45 balsais prieš 40.

Dėl partijos lyderio ir Australijos premjero posto varžėsi ir Užsienio reikalų ministrė Julie Bishop, tačiau ji iškrito dar pirmame balsavimo ture.

Prieš balsavimą M. Turnbullas pranešė gavęs peticiją, kurioje buvo sakoma, kad jis prarado daugumos paramą savo Liberalų partijoje, todėl būtina išrinkti naują lyderį.

„Man ką tik įteikė prašymą sušaukti Liberalų partijos parlamento posėdį. Ant jo yra 43 parašai“, – parašė M. Turnbullas socialiniame tinkle „Twitter“.

M. Turnbullas, AFP/Scanpix nuotr.

Naujojo Australijos premjero laukia nelengva užduotis suvienyti susiskaldžiusius liberalus

S. Morrisonas laikomas konservatyvių pažiūrų politiku, gerbiančiu nuosaikesnę poziciją ir pajėgiu nuslopinti sukilimą partijoje, iškėlusį jį į valdžią.

S. Morrisonas iki šiol užėmė valstybės iždininko postą, kuris yra antras pagal svarbą vyriausybėje po ministro pirmininko. Tarp pretendentų į Liberalų partijos vadovus jis neabejotinai buvo geriausias ekonomikos ekspertas.

Savo kolegoms S. Morrisonas sakė, kad nekovos dėl partijos lyderio posto su premjeru Malcolmu Turnbullu. Šiam nusprendus pasitraukti, S. Morrisonas nebegali būti kaltinamas nelojalumu.

Ne vienus metus turizmo srityje dirbęs 50-metis S. Morrisonas yra aktyvus Sidnėjaus sekmininkų bendruomenės narys ir aistringas Australijos nacionalinėje regbio lygoje žaidžiančios Kronalos-Saderlando komandos „Sharks“ sirgalius.

„Vienintelis mano spėjimas – kad „Sharks“ įveiks Niukaslą“, – pajuokavo S. Morrisonas prieš slaptą balsavimą, per kurį jo Liberalų partijos kolegos išrinko jį savo lyderiu. Jis turėjo galvoje savaitgalį numatytas „Sharks“ ir Niukaslo komandos „Knights“ varžybas.

Kai kuriuos apžvalgininkus glumina griežta S. Morrisono pozicija prieglobsčio prašytojų atžvilgiu, turint galvoje, kad jis yra uolus krikščionis.

S. Morrisonas tapo žinoma figūra, kai buvo paskirtas imigracijos ir sienų apsaugos ministru 2013 metais išrinktoje konservatyvios pakraipos koalicinėje vyriausybėje, kuriai vadovavo Tony Abbottas. Dirbdamas toje vyriausybėje jis prižiūrėjo, kaip įgyvendinama operacija „Sovereign Borders“, kurios tikslas – pažaboti laivais atvykstančių prieglobsčio prašytojų srautus.

Reuters/Scanpix nuotr.

Australijos karo laivai stabdo pabėgėlių valtis ir nurodo joms plaukti atgal į Indoneziją arba perkelia pabėgėlius į atokias imigrantų stovyklas skurdžiose Papua Naujosios Gvinėjos ir Nauru salose.

Australija nekart sulaukė tarptautinės kritikos už tokią politiką ir kaltinimų nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų padėti pabėgėliams.

S. Morrisonas sakė tvirtai tikįs, jog yra teisinga stengtis pažaboti neteisėtą žmonių gabenimą ir pasirūpinti žmonių, kurie palaikiais laivais leidžiasi į ilgą ir pavojingą kelionę Australijos link, saugumu.

Tačiau jo empatija suabejota, kai 2010 metais jis pažėrė griežtos kritikos vyriausybės sprendimui skirti lėšų prieglobsčio prašytojams, kad šie galėtų lėktuvu iš stovyklos atokioje Kalėdų saloje nuskristi į Sidnėjų sudalyvauti savo artimųjų, žuvusių per 48 gyvybes nusinešusią laivo katastrofą, laidotuvėse.

2007 metais savo pirmame kreipimesi į parlamentą S. Morrisonas sakė: „Kokias vertybes man suteikia mano tikėjimas? Atsakysiu citata iš pranašo Jeremijo knygos: „Aš esu Viešpats, kuris myli ištikimai, vykdo teisingumą ir teisumą žemėje. Tokiais žmonėmis aš mėgaujuosi, – tai Viešpaties žodis.“