Naujienų srautas

Pasaulyje2018.08.23 22:45

Rublis susvyravo dėl sankcijų grėsmės

Rusijos centrinis bankas, gelbėdamas dėl naujų amerikiečių sankcijų grėsmės smukusią rublio vertę, nustojo supirkinėti užsienio valiutą. Taip pavyko stabilizuoti šiandien iki žemiausios ribos per pastaruosius dvejus metus smukusį rublio kursą. Vienu metu už dolerį reikėjo mokėti šešiasdešimt devynis rublius.

Pagal esminius rodiklius, rublis neturėtų smukti, sako analitikai. Esą naftos kaina pakilusi, Rusijos ūkis stabilus, prekyba guvi, biudžetas perteklinis. Šalies centrinis bankas neseniai vėl buvo pradėjęs už rublius supirkinėti užsienio valiutą, bet ketvirtadienį nustebino pareiškęs nustosiantis tai daryti iki pat rugsėjo pabaigos.

Kai bankas nesupirkinėja užsienio valiutos, tikisi, kad vietos rinkoje jos bus daugiau, todėl ši pigs, o vietos rublių bus mažiau, todėl jie brangs. Pagal tokią logiką rublio vertę pavyko atkurti. Ketvirtadienį ji buvo smuktelėjusi iki žemiausios vertės per pastaruosius dvejus metus. Analitikai sako, kad dėl naujų amerikiečių sankcijų baimės.

„Manau, kad panaši padėtis liks iki metų pabaigos, nes labai daug dėmesio Amerikos rinkimams į Kongresą lapkritį ir aišku konkrečiai grėsmei – jei bus įrodymų ar tvirtinimų, kad Rusija į tuos rinkimus kišosi, tuomet amerikiečiai žada užtaisyti taip vadinamas „pragaro sankcijas“. Todėl iki to laiko daug strateginių ir portfelio investuotojų paprasčiausiai nuo Rusijos laikosi toliau, kol pamatys, kas bus“, – sakė „Macro Advisory“ konsultacijų centro atstovas Chrisas Weaferis.

Ženevoje šiandien susitiko JAV ir Rusijos prezidentų pasiuntiniai, išsiųsti po vadovų susitikimo Helsinkyje liepą – konkretizuoti prezidentų bendradarbiavimui nubrėžtų gairių. Su Rusijos saugumo tarybos sekretoriumi Nikolajumi Patruševu penkias valandas bendravęs Donaldo Trumpo saugumo patarėjas Johnas Boltonas sakė įžvelgiantis daug pažangos, bet neatmetė tolesnių sankcijų galimybės, jei Rusija esą toliau kišis į Amerikos vidaus politiką.

„Pabrėžiau, kad kišimosi 2018 m. netoleruosime ir esame pasiruošę imtis būtinų žingsnių, siekdami užkirsti tam kelią. Apie tai kalbėjome iš įvairių pusių, taip pat ir apie kibernetinių technologijų apsikeitimą, kurį nutraukėme šiemet. Pasakiau, kad aplinkybės nepasikeitė, jog galėtume apsikeitimą vėl tęsti. Nenoriu nuvertinti pažangos kitose srityse, bet šitoje yra kaip sakau“, – kalbėjo JAV prezidento saugumo patarėjas J. Boltonas.

„Nežinau ar verta ruoštis naujam įsitraukimui, kai puikiai pavyko ankstesnis, kaip matome. Šiaip jau, kalbant apie tariamas ateities nuodėmes, tai atvirai kaltinti kažkuo, kas neegzistuoja yra paprasčiausiai siurrealu“, – piktinosi Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas yra sakęs, kad jei amerikiečiai kitomis sankcijomis nusitaikys į valstybinius bankus ribodami pervedimus doleriais, tai būtų ekonominio karo paskelbimas.

Šią savaitę Amerikos Interneto milžinai – „Microsoft“, „Twitter“ ir „Facebook“ skelbė, kad iš savo sistemų šalino tinklalapius, grupes ar paskyras, kuriomis Amerikos politiką esą bandė veikti tokios šalys kaip Iranas ir Rusija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi