Pasaulyje

2018.08.22 15:18

Aiškėjant D. Trumpo bendražygių veiksmams prabilta apie prezidento apkaltą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.22 15:18

Amerikos prezidento kritikai vėl prisiminė apkaltos galimybę, kai du skirtingus tyrimus atliekantys pareigūnai tą pačią valandą pranešė apie kaltinimus Donaldo Trumpo bendražygiams.

Buvęs rinkimų kampanijos vadas Paulas Manafortas teisme pripažintas kaltu dėl 8 iš 18 kaltinimų finansiniais nusikaltimais. O daugiau nei dešimtmetį D. Trumpo advokatu dirbęs Michaelis Cohenas prisipažino kaltas dėl kitokio pobūdžio 8 kaltinimų, taip pat susijusių su finansiniais nusikaltimais. M. Coheno prisipažinimas politiškai labai svarbus dar ir todėl, kad jis tikina, jog pats D. Trumpas nurodė mokėti neteisėtas išmokas dviem moterims, siekiant prieš rinkimus nutildyti jų kalbas apie meilės nuotykius su prezidentu.

Stephanie Clifford, D. Trumpą padavusi į teismą dėl tylos sutarimo, už kurį prezidentas per tuometį advokatą jai esą sumokėjo 130 tūkst. dolerių, reikalaudamas S. Clifford tylėti apie, jos teigimu, meilės nuotykį su D. TrumpU prieš dešimtmetį.

Siekdama nusikratyti šio sutarimo S. Clifford teigė, kad D. Trumpo advokatas M. Cohenas pasirašyti spaudė elgdamasis lyg stovėtų aukščiau įstatymo.

Ši byla dar neišspręsta, bet kitame tyrime Niujorko prokurorai kartojo S. Clifford žodžius, kai M. Cohenas pats pripažino aštuonis kaltinimus dėl finansinių nusikaltimų. Tarp jų yra išmokos dviem moterims, vieną iš jų pareigūnai dokumentuose įvardiję kaip filmų suaugusiesiems aktorę. Tai Stormy Daniels vardu filmuose pasirodanti S. Clifford.

S. Clifford, Reuters/Scanpix nuotr.

Išmoka siekiant nutildyti asmenį, turintį informacijos apie kandidatą rinkimuose, pagal Amerikos įstatymus gali būti nusikaltimas. Prisipažindamas M. Cohenas netvirtino, kad tyrime jau bendradarbiauja su prokurorais, bet pareiškė, kad išmokas mokėjo nurodytas „kandidato“ siekiant paveikti rinkimų rezultatą. Jis net pateikė įrašą, kuriame aptariama, ar mokėti kitai moteriai – buvusiam „Playboy“ modeliui Karen McDougal, irgi ketinusiai viešai papasakoti apie meilės nuotykį.

„Kandidato“ vardo M. Cohenas nemini, bet jis per rinkimus dirbo D. Trumpo advokatu.

M. Coheno finansinius nusikaltimus pradėjo tirti Niujorko tyrėjai, kai į juos kreipėsi Robertas Muelleris – pats vadovaujantis kitokio pobūdžio tyrimui – ar D. Trumpo rinkimų kampanija buvo susidėjusi su Rusija, siekiant paveikti rinkimus.

Dabar M. Coheno advokatas sako, kad jo klientas turi kai ką įdomaus pasakyti ir R. Muellerio tyrėjams. Savą tyrimą dėl Rusijos atlieka ir Kongreso nariai.

Išsamiau – Algirdo Acus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt