Pasaulyje

2018.08.22 19:47

V. Putinas: JAV sankcijos „bevaisės ir beprasmiškos“

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.08.22 19:47

Rusijai nuo trečiadienio įsigalioja naujos Jungtinių Valstijų sankcijos, apie kurių įvedimą buvo paskelbta prieš dvi savaites. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad JAV sankcijos Maskvai yra „bevaisės ir beprasmiškos“, Vašingtonui išvakarėse perspėjus apie planus jas išplėsti. „Sankcijos yra bevaisiai ir beprasmiški veiksmai; ypač prieš tokią šalį kaip Rusija“, – sakė V. Putinas per bendrą spaudos konferenciją su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto.

V. Putinas išreiškė viltį, kad Vašingtonas suvoks, kad tokia jo politika esą yra neperspektyvi.

„Tai priklauso ne vien nuo Jungtinių Valstijų prezidento pozicijos, tai priklauso ir nuo vadinamojo isteblišmento, valdančiosios klasės plačiąja to žodžio prasme, pozicijos. Tikiuosi, kad kada nors mūsų amerikiečiai partneriai suvoks, kad ši politika neturi perspektyvų, ir mes imsime bendradarbiauti normaliu režimu“, – sakė Rusijos prezidentas.

​Kiek anksčiau pranešta, kad Rusija įvertins naujų JAV sankcijų atitikimą Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) normoms, tačiau skeptiškai vertina galimybes jas sėkmingai užginčyti šioje organizacijoje, pareiškė Rusijos ekonomikos ministerijos atstovas.

„Be abejo, mes išanalizuosime naujų Vašingtono sankcijų atitikimą PPO normoms. Tam prireiks laiko. Tačiau dauguma PPO narių tyliai nepritaria taip vadinamų politinio pobūdžio sankcijų nagrinėjimui šioje organizacijoje“, – sakė Prekybos derybų departamento vadovas Maksimas Medvedkovas.

Jis patvirtino Rusijos ryžtą sušaukti PPO Arbitrų kolegiją dėl JAV padidintų muitų plieno ir aliuminio importui.

„Pagal PPO ginčų sprendimo reglamentą mes kol kas nesikonsultavome su JAV atstovais. Tačiau, tiesą sakant, ypatingų lūkesčiai iš šio formalaus proceso nepuoselėjame. Veikiausiai ginčo sprendimas persikels į Arbitrų kolegiją“, – sakė M. Medvedkovas.

Jo žodžiais, reaguodama į šį Jungtinių Valstijų protekcionistinį sprendimą Rusija nedidino muitų automobilių importui iš JAV todėl, kad tai būtų pakenkę gamybos pajėgumus Jungtinėse Valstijose turintiems kitų šalių automobilių gamintojams.

Sankcijos apima draudimus į Rusiją eksportuoti tam tikras sudėtingas amerikietiškas technologijas, kurios galėtų būti panaudotos karyboje.

Tai vienas iš Vašingtono veiksmų, kurių jis ėmėsi reaguodamas į kovą Anglijoje įvykusį dvigubo agento Sergėjaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga. Nors Rusija kaltę visada neigė, šalis prieš dvi savaites buvo įspėta, kad jei per tris mėnesius nesugebės įtikinti cheminio ginklo nebenaudojanti, jai bus pritaikytos kitos dar griežtesnės sankcijos.