Pasaulyje

2018.08.17 20:30

Rumunijos premjerė smerkia protestuotojus ir gina policijos veiksmus

BNS 2018.08.17 20:30

Rumunijos premjerė Viorica Dancila parašė Briuseliui laišką, kuriame apibūdino praėjusią savaitę Bukareštą apėmusius protestus kaip mėginimą nuversti vyriausybę ir gynė griežtus policijos veiksmus per demonstracijas, penktadienį paskelbė rumunų žiniasklaida.

„Manau, kad šie mėginimai smurtu nuversti teisėtą vyriausybę gali sukurti pavojingą precedentą demokratinėms valstybėms“, – žiniasklaida citavo V. Dancila laišką Europos Komisijos vadovui Jeanui-Claude'ui Junckeriui ir jo pavaduotojui Fransui Timmermansui.

Vienas EK atstovas patvirtino, kad laiškas buvo gautas, ir pridūrė, kad atsakymas bus pateiktas „tinkamu laiku“.

Praėjusį penktadienį į Rumunijos sostinės gatves išėjo per 80 tūkst. žmonių, kaltinusių kairiosios pakraipos vyriausybę korupcija ir raginusių valdžią atsistatydinti.

Per griežtos kritikos sulaukusią operaciją policija išvaikė minią vandens patrankomis, ašarinėmis dujomis, lazdomis ir pipirinėmis dujomis. Buvo sužeisti per 450 žmonių, įskaitant 30 policininkų, dar apie 30 asmenų buvo areštuoti.

Tačiau V. Dancila EK adresuotame laiške tvirtino, jog policijos atsakas buvo „atitiko įstatymus“, ir apkaltino centro dešinės opoziciją kurstant neramumus.

„Rumunija yra stabili šalis, ir vyriausybė ruošiasi perimti ES pirmininkavimą pagal rotacijos principą“, – sausį teigė premjerė, šalyje ir Europos Parlamente nuskambėjus nuogąstavimų, kad dabartinė Rumunijos vyriausybės vadovė nėra pakankamai kvalifikuota savo pareigoms atlikti.

EK antradienį pareiškė atidžiai stebinti įvykius Rumunijoje ir pabrėžė, kad demonstrantai kritiškai vertina „pažangos nebuvimą teismų sistemos reformos ir kovos su korupcija srityse“.

„Taikūs protestai peraugo į smurtą. Smurtas niekada negali būti tinkamas sprendimas politikoje“, – nurodė pagrindinė bloko vykdomosios vadžios institucija.

Praėjusį mėnesį kontraversišku vyriausybės sprendimu buvo atstatydinta antikorupcijos prokurorė Laura Kovesi, kurią daugelis rumunų laiko kovos su korupcija simboliu.

Antikorupcinių tyrimų institucija (DNA) su L. Kovesi priešakyje pastaraisiais metais suintensyvino kampaniją prieš vietos ir nacionalinės valdžios postus užimančių pareigūnų korupciją. Dėl šios priežasties institucija sulaukė kaltinimų piktnaudžiavimu įgaliojimais ir užsitraukė daugelio Rumunijos valdančiosios klasės atstovų priešiškumą.

Prieš L. Kovesi atsistatydinimą tūkstančiai jos šalininkų išėjo į gatves pareikšti jai palaikymo. Šalį taip pat apėmė ilgalaikių protestų prieš teismų reformas banga – kaip rodo kai kurie skaičiavimai, didžiausiose demonstracijose 2017-ųjų vasarį dalyvavo pusė milijono žmonių.