Pasaulyje

2018.08.17 09:21

Šveicarijos ledyne atitirpo prieš 72 m. nukritęs lėktuvas

Šveicarijos Alpėse tirpstantys ledynai atskleidė vieną unikaliausių aviakatastrofų pasaulyje. Praėjus 72 metams po ledu pasirodė 1946-aisiais čia nukritusio lėktuvo likučiai. Ši aviakatastrofa padėjo pamatus modernių laikų kalnų gelbėjimo tarnybai, nes tada prieš 7 dešimtmečius visus ledyne atsidūrusius žmones pavyko išgelbėti šveicarų gelbėjimo lėktuvais.

Labai populiaraus DC3 keleivinis lėktuvas per blogą orą nukrito Berno kantono Alpėse. Tai buvo skrydis iš Vienos į Pizą Italijoje, bet pilotams lėktuvo nesuvaldžius jis su 8 keleiviais nukrito ant ledyno daugiau kaip 3 kilometrų aukštyje. 

„Tai viena labiausiai neįtikėtinų istorijų aeronautikos pasaulyje. Tas lėktuvas, skrisdamas 280 kilometrų per valandą greičiu, nukrito ant ledyno be didesnių pažeidimų ir be aukų – tai unikalu“, – sako aeronautikos ekspertas Peteris Brotshis.

Tais pokario metais neutralios Šveicarijos padėtis Europos užkariautojų amerikiečių akyse nebuvo tvirta, bet tai, kad lėktuvu skrido du aukšto rango Amerikos kariškiai ir kad šveicarams pavyko greitai nustatyti avarijos vietą ir sėkmingai išskraidinti visus žmones nedideliais lėktuvais su sniego slidėmis, gerokai pataisė Amerikos ir Šveicarijos santykius. Patį „Skytrain“ lėktuvą, beveik sveiką, teko palikti Alpėse. Galiausiai jį įkalino ledynas, bet ledynas nuolat juda.  

Šiltėjantis klimatas pagaliau vėl priminė šią dramą.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže.