Pasaulyje

2018.08.11 19:30

Praėjus metams po įvykių Šarlotsvilyje, D. Trumpas smerkia „visų formų rasizmą“

BNS 2018.08.11 19:30

Jungtinėms Valstijoms minint neonacių eitynių Virdžinijos Šarlotsvilio mieste išprovokuotų mirtinų neramumų metines, JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pareiškė smerkiantis rasizmą.

„Prieš metus Šarlotsvilyje įvykę neramumai lėmė beprasmę mirtį ir atskirtį“, – parašė jis „Twitter“.

„Privalome susivienyti kaip tauta. Smerkiu visų formų rasizmą ir smurto veiksmus. Taika VISIEMS amerikiečiams!“

Pernykščiai protestai prasidėjo rugpjūčio 11 dieną, kai neonaciai ir baltųjų viršenybės šalininkai universitetiniame Šarlotsvilio mieste surengė dideles eitynes, protestuodami prieš planus pašalinti paminklą JAV pilietinio karo konfederatų generolui Robertui E.Lee.

Rugpjūčio 12-ąją demonstracijos tęsėsi ir tuomet įsiplieskė susirėmimai su priešingos ideologinės stovyklos aktyvistais.

Tuo metu 20-metis Jamesas Fieldsas, kaip įtariama, prijaučiantis naciams, automobiliu rėžėsi į rasizmo priešininkų minią ir užmušė vieną moterį; dar 19 žmonių buvo sužeisti.

Tuojau po tų įvykių D. Trumpas nesugebėjo konkrečiai įvardinti ir pasmerkti neapykantą kurstančių grupių, tik kalbėjo apie „daugelio šalių“ smurtą. Tie jo komentarai paskatino ir bendrapartiečių respublikonų, ir demokratų kritiką.

Galiausiai jis pasidavė didžiuliam politiniam spaudimui ir pasmerkė baltųjų nacionalizmą. Tačiau jau kitą dieną D. Trumpas pareiškė, jog „kaltė“ dėl smurto „tenka abiem pusėms“.

„Manau, kaltė tenka abiem pusėms, – pareiškė D. Trumpas. – Tačiau buvo ir žmonių, kurie yra labai geri, abiejose pusėse.“