Pasaulyje

2018.08.09 23:05

V. Orbanas buria dešiniąsias jėgas artėjantiems EP rinkimams

Vengrijos premjeras prieš kitų metų Europos Parlamento (EP) rinkimus buria dešiniąsias jėgas į žygį, kuris turėtų pakeisti Europą – panaikinti liberaliąją demokratiją ir pakeisti ją krikščioniškąja. Kaip tai atrodytų, jau matyti Budapešte: Viktoro Orbano kontroliuojama žiniasklaida puola parodas ir spektaklius, kurie esą propaguoja kairiąsias ir liberaliąsias vertybes. Jie sako, kad vyriausybė turi remti meną, kuris atspindi politinės daugumos vertybes. V. Orbanas pergalę rinkimuose vadina mandatu kurti naują erą.

V. Orbano rėmėjai nori valstybės pinigus skirti šlovinti istorijai ir atsispirti liberaliųjų Vakarų įtakai. Vienas laikraštis užsipuolė ir valstybinę operą – esą miuziklas apie Bilį Eliotą jaunimui skleidžia gėjų propagandą. Per porą metų jį pažiūrėjo 100 tūkstančių, bet po straipsnio trečdalis spektaklių atšaukta dėl žiūrovų stygiaus.

V. Orbanas, per dvi ankstesnes kadencijas jau perėmęs didžiosios dalies institucijų kontrolę, trečiąją kadenciją žada skirti kur kas platesniam ir ambicingesniam projektui: sako, kad pergalė balandžio rinkimuose buvo ne mažiau negu mandatas kurti naują erą.

„Erą nulemia kultūros tendencijos, kolektyvinis tikėjimas ir socialiniai papročiai. Tai dabar mūsų užduotis: politinę sistemą apgaubti kultūrine era. Todėl logiška ir nestebina, kad būtent kultūros politikos srityje sulaukėme sprogstant karščiausių diskusijų“ , – sako V. Orbanas.

Prieš kitų metų Europos Parlamento rinkimus V. Orbanas parėmė D. Trumpo pergalės architekto Steve`o Bannono projektą sudaryti bendrą nacionalistinių ir populistinių jėgų frontą, kuris galėtų, gerai pasirodęs, iš vidaus griauti dabartinę bendriją.

Prieš 2019 metų rinkimus visoje Europoje gali laukti nematyta kova tarp dviejų kylančių naujų judėjimų: Orbano fronto, siūlančio grįžti prie nacionalinių vertybių, ir Emmanuelio Macrono, siūlančio kovoti už Europą ir prieš populizmą. Dvi priešingos vizijos – ir pripažinimas, kad Vengrijos premjero poveikis jau toli peržengė savo šalies sienas.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.