Naujienų srautas

Pasaulyje2018.08.23 17:50

Baltarusijos žurnalistų atstovas: valdžia tikėjosi, kad kratų kitos šalys nepastebės

Baltarusijos valdžia turbūt vylėsi, kad vasarą užsienio žurnalistai ir politikai atostogauja, todėl kratų redakcijose ir žurnalistų sulaikymų tiesiog nepastebės, LRT RADIJUI teigia Baltarusijos žurnalistų asociacijos pirmininkas Andrejus Bastunecas. Anot jo, manoma, kad kiti veiksmai bus nukreipti prieš didžiausius internetinius naujienų portalus.

Kaip tvirtina A. Bastunecas, buvo įvykdytos kratos keliose redakcijose ir kelių žurnalistų bei redaktorių namuose. Per kratas paimti kompiuterių kietieji diskai, patys kompiuteriai, telefonai ir kita technika.

Anot pašnekovo, sulaikytiems žurnalistams ir redaktoriams pareikšti kaltinimai dėl neteisėto prisijungimo prie agentūros BelTA internetinės svetainės. A. Bastuneco teigimu, tokie kaltinimai net nėra racionalūs.

„[Jie kaltinami] neteisėta prieiga prie kompiuterinės informacijos. Kalbant paprasčiau, žurnalistai kaltinami prisijungę prie agentūros BelTA tinklalapio, naudojantis svetimais slaptažodžiais. Situacija absurdiška, nes informacija iš šio tinklalapio prieinama visiems, o prisijungimus leidžiama pamatyti likus tik 15 min. iki publikavimo“, – sako A. Bastunecas.

Jo nuomone, tai labai gera priežastis teisėsaugos institucijoms atlikti kratas redakcijose ar žurnalistų namuose bei gauti norimą informaciją: „Jie gali paimti ne tik duomenis apie tai, kad buvo vykdyta neteisėta prieiga, bet ir finansinius duomenis, papildomą informaciją. Tai rodo, kad tikrasis tikslas skiriasi nuo to, kurį skelbia valdžia.“

Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad įstatymas, pagal kurį pradėta byla, nesuteikia teisės sulaikyti įtariamojo iki tol, kol pradedamas teismas, tačiau šiuo atveju sulaikymai vis tiek atlikti.

„Per tris paras žurnalistai turėtų būti paleisti, jie turėtų pasirašyti sutikimą neišvykti iš šalies. Galėjo būti taikytos kitos priemonės, be tikrai ne sulaikymas. Labai keista, kad tyrėjai vis tiek tai padarė dar iki oficialių kaltinimų pateikimo, nors įstatymas tokios galimybės nenumato“, – tvirtina A. Bastunecas.

Jo pastebėjimu, Baltarusijos valdžia nuolat riboja nepriklausomą žiniasklaidą, ypač daug dėmesio skiria internetui. Praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje, anot A. Bastuneco, buvo užblokuoti du populiarūs internetiniai portalai, o vasarą buvo priimti įstatymai, kurie sugriežtino internetinių komentarų kontrolę – įvesta privaloma vartotojų identifikacija.

„Nuo šiol, prieš publikuojant komentarus internete, jie turi būti patikrinti. Manoma, kad kitas veiksmas bus nukreiptas prieš didžiausius Rusijos naujienų portalus, pavyzdžiui, Tut.by. Jis absoliutus rinkos lyderis. Pernai valstybinės naujienų agentūros lankomumas buvo 46 kartus mažesnis nei šio portalo“, – teigia A. Bastunecas.

Jis svarsto, kad valdžia tokių veiksmų ėmėsi būtent dabar dėl kitąmet vyksiančių rinkimų ir vilties, kad visa tai liks nepastebėta užsienio institucijų bei valstybių: „Manau, kad tai lėmė viltis, jog vasarą užsienio žurnalistai ir politikai atostogauja, todėl šie veiksmai praeis nepastebėti. Pasirodė, kad taip nėra. Šis įvykis sulaukė didelio atsako, sulaikytus žurnalistus palaiko Europos Sąjunga ir žurnalistų organizacijos.“

A. Bastunecas apibendrina, kad jau kurį laiką išskirtiniu valdžios bruožu išlieka padidinta informacinių priemonių kontrolė. Anot jo, šalyje kontroliuojama beveik visa televizija, valstybinis radijas, o nepriklausoma spauda išstumta. Baltarusijoje taip pat kontroliuojamas knygų platinimas.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ spaudos laisvės reitinge Baltarusijai skyrė 155 vietą iš 180.

Pagal LRT RADIJO laidą „60 minučių“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi