Pasaulyje

2018.08.06 16:29

ES apgailestauja dėl JAV sankcijų Iranui atnaujinimo

ELTA 2018.08.06 16:29

Europos Sąjunga pareiškė „labai“ apgailestaujanti dėl JAV sankcijų Iranui atnaujinimo. Briuselis „pasiryžęs“ Europos įmones, dalyvaujančias „teisėtuose“ sandoriuose su Iranu, apsaugoti nuo neigiamų atitinkamo JAV sprendimo padarinių, pirmadienį bendrame pareiškime su Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrais pareiškė ES užsienio politikos įgaliotinė Federica Mogherini.

Antradienį Vašingtonui pradėjus taikyti naujas sankcijas, kartu įsigalios reaktyvuotas potvarkis dėl Europos įmonių apsaugos nuo JAV priemonių, teigiama pareiškime. Jis gins „ES įmones, kurios teisėtai vykdo verslą Irane, nuo ekstrateritorinių JAV sankcijų“.

Likusios sutarties šalys, be to, „įsipareigoja siekti išlaikyti efektyvius finansų kanalus su Iranu bei Irano naftos ir dujų eksportą“, pabrėžiama pareiškime.

Šiuo aspektu ES ketina „tęsti savo darbą, taip pat su trečiosiomis šalimis, kurios suinteresuotos paremti Irano branduolinį susitarimą ir išlaikyti ekonominius santykius su Iranu“. Šios pastangos ateinančiomis savaitėmis „bus suintensyvintos ministrų lygiu“.

Sankcijų panaikinimas yra branduolinio susitarimo „pagrindinė sudedamoji dalis“, pabrėžiama pareiškime. Tai esą ne tik teigiamai veikia prekybinius ir ekonominius santykius su Iranu, bet ir pirmiausiai – žmonių gyvenimą šalyje. 

JAV prezidentas Donaldas Trumpas gegužę pareiškė apie savo šalies pasitraukimą iš branduolinio susitarimo ir JAV sankcijų atnaujinimą. Jos įsigalios dviem etapais rugpjūčio 6 ir lapkričio 5 dienomis. Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija, kurios išsiderėjo susitarimą su Iranu, nesėkmingai siekė išimčių Europos įmonėms.

ES užsienio reikalų ministrai todėl liepos viduryje nusprendė aktualizuoti atitinkamą 1996 metų ES potvarkį. Šis draudžia ES įmonėms laikytis JAV sankcijų Iranui. Todėl užsienio teismų sprendimai dėl sankcijų įgyvendinimo Europos Sąjungoje nėra pripažįstami.