Pasaulyje

2018.08.03 16:13

Slaptoji tarnyba: JAV ambasados darbuotoja rusė slaptų duomenų matyti negalėjo

BNS2018.08.03 16:13

JAV Slaptoji tarnyba sukritikavo britų laikraščio „The Guardian“ straipsnį, kuriame teigiama, kad JAV ambasadoje Maskvoje dešimtmetį dirbusi viena Rusijos pilietė palaikydavo kontaktus su Rusijos federaline saugumo tarnyba (FST) ir turėjo galimybę susipažinti su slaptais amerikiečių dokumentais.

Slaptosios tarnybos pareiškime nurodoma, kad ši informacija nepatikima. „Straipsnis yra neatsakingas ir nepatikimas reportažas, paremtas „anoniminių“ šaltinių pareiškimais“, – sakoma pareiškime.

Slaptoji tarnyba pažymi, kad dar prieš pasirodant šiam straipsniui laikraščiui buvo pateiktas oficialus jos pareiškimas ir informacija, paneigianti publikuotą „nepagrįstą informaciją“.

Slaptoji tarnyba atmetė teiginius, kad darbui JAV ambasadoje Maskvoje šios tarnybos nusamdyta rusė turėjo prieigą prie įslaptintos arba konfidencialios informacijos. Pareiškime sakoma, kad tokių darbuotojų pareigos apima tik „vertimus, kultūrinius aspektus, kontaktų mezgimą ir administracinį palaikymą“. Pareiškime taip pat pažymima, kad diplomatinio korpuso darbuotojai užsieniečiai taip pat dalyvauja darbo reikalais bendraujant su Rusijos institucijomis, įskaitant FST, Vidaus reikalų ministeriją ir Federalinę apsaugos tarnybą (FAT).

Slaptoji tarnyba taip pat neigia, kad ji esą nesureagavo į JAV Valstybės departamento pranešimus apie minimą darbuotoją.

Anksčiau „The Guardian“ rašė, kad JAV ambasadoje Maskvoje daugiau kaip dešimtmetį dirbo įtariama Rusijos šnipė, iš darbo atleista tik pernai. Dienraščio duomenimis, ją pasamdė JAV slaptoji tarnyba, o įtarimų dėl šios darbuotojos kilo Valstybės departamentui atlikus įprastą saugumo patikrinimą.

Pasak žiniasklaidos, moteris turėjo prieigą prie Slaptosios tarnybos vidinio tinklo ir elektroninio pašto sistemos – taigi, galėjo prieiti prie potencialiai jautrių duomenų, tokių kaip JAV prezidento ir viceprezidento darbotvarkės.

Per Valstybės departamento tyrimą buvo išsiaiškinta, kad ji reguliariai dalyvaudavo susitikimuose su FST atstovais, nors neturėjo leidimo tai daryti, ketvirtadienį rašė „The Guardian“.

Pasak laikraščio, įtarimų dėl šios moters kilo 2016 metais, o 2017 metų sausį Valstybės departamento darbuotojai perdavė informaciją Slaptajai tarnybai, tačiau ši nuodugnaus tyrimo nepradėjo. Galiausiai pernai vasarą moteris buvo atleista iš darbo, Valstybės departamentui atėmus iš jos leidimą matyti slaptą informaciją. Ji esą buvo atleista prieš pat Rusijos įsakymą atleisti per 750 JAV ambasados darbuotojų dėl diplomatinio ginčo, kai Vašingtonas nusprendė sugriežtinti sankcijas Maskvai už jos numanomą kišimąsi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.

„Slaptoji tarnyba bandė nuslėpti pažeidimą (ją) atleisdama“, – laikraščiui sakė vienas šaltinis.

„Žala jau buvo padaryta, tačiau Slaptosios tarnybos vadovybė neatliko jokio vidinio tyrimo, kad įvertintų žalą ir patikrintų, ar (ji) užverbavo kitų darbuotojų, galėjusių suteikti jai daugiau informacijos“, – sakė šaltinis.