Pasaulyje

2018.08.03 12:33

Nerimas dėl „Yandex. Taxi“ Lietuvoje sukėlė bangas ir Estijoje

15min.lt 2018.08.03 12:33

Estijos saugumo policija žmonėms, naudojantiems „Yandex. Taxi“ programėlę, pataria turėti omenyje, kad duomenys gali būti perduodami į Rusijos serverius, skelbia Estijos žiniasklaida.

„Rusijos serveriai, į kuriuos eina informacija, neveikia pagal Europos Sąjungos teisę, todėl duomenų apsaugos reglamentas ten negalioja“, – „Postimees“ sakė policijos atstovas Andresas Kaharas.

15min „Yandex. Taxi“ atstovas yra tvirtinęs, kad bendrovės serveriai yra Helsinkyje. Ten laikomiems duomenims yra taikomas reglamentas ir jie negali būti be apribojimų perduoti trečiosioms šalims. Estijoje „Yandex. Taxi“ veiklą pradėjo kiek anksčiau nei Lietuvoje – šių metų gegužę.

Pirmadienį Lietuvos kibernetinio saugumo centras rekomendavo nesinaudoti „Yandex. Taxi“ programėle argumentuodamas, kad programėlė reikalauja prieigos prie didelio kiekio jautrių duomenų. Vėliau savo nerimą išreiškė ir premjeras Saulius Skvernelis, ragindamas nesinaudoti paslauga.

Parlamentaras Audronius Ažubalis praėjusią savaitę kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD), prašydamas įvertinti įmonės potencialią grėsmę nacionaliniam saugumui. Jis interviu davė ir Suomijos leidiniui rus.err.ee, sakydamas, kad patikrinimą turėtų atlikti ir institucijos Estijoje bei Latvijoje.

Talino tarptautinio gynybos ir saugumo centro ekspertas Dmitrijus Teperikas mano, kad A. Ažubalio prašymas yra pagrįstas, nes ši paslauga yra susijusi su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. 2011 metais „Yandex“ pripažino, kad perdavė FSB informaciją apie Aleksejaus Navalno rėmėjus, kurie pervedė pinigų jo antikorupciniam portalui. „Yandex. Taxi“ tikina esanti pasiruošusi visiems galimiems patikrinimams.