Naujienų srautas

Pasaulyje2018.08.03 09:22

JAV žvalgyba: Rusijos kišimasis į amerikiečių rinkimų procesą – plataus masto

Amerikiečių vyriausybė ketvirtadienį viešai apkaltino Rusiją vykdant „paplitusią“ kampaniją, kurios tikslas yra paveikti viešąją nuomonę ir balsavimo rezultatus, likus vos keliems mėnesiams iki svarbių vidurio kadencijos rinkimų JAV.

Per Baltųjų rūmų spaudos konferenciją nacionalinės žvalgybos direktorius Danas Coatsas pareiškė, kad veikia ir Rusijos valstybė, ir privatūs veikėjai.

Prie jo prisijungė prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui, vidaus saugumo departamento vadovė, federalinio tyrimų biuro ir elektroninės žvalgybos agentūrų vadovai.

Daug JAV pareigūnų, įskaitant D. Coatsą, FTB direktorių Christopherį Wray ir krašto saugumo vadovę Kirstjen Nielsen, žadėjo ištirti ir patraukti atsakomybėn tuos, kas bando paveikti JAV visuomenės nuomonę ar vykdo, Ch. Wray žodžiais, „informacinį karą“.

„Nusitaikyta į pačią mūsų demokratiją“, – neįprastai tiesiai perspėjo K. Nielsen.

Abiejų partijų kongresmenai ilgai kaltino administraciją nesiimant veiksmų grėsmės akivaizdoje, ypač po Donaldo Trumpo dvejonių per susitikimą su Vladimiru Putinu Helsinkyje.

Ketvirtadienį pristatytas įstatymo projektas dėl skausmingų sankcijų Maskvai. Siekiama ir apsaugoti balsavimo mašinas ar net grįžti prie popierinių balsalapių.

Pareigūnai sako, kad Rusijos kampanija tampa vis sudėtingesnė, siekiama ne kenkti rinkimų infrastruktūrai ar padėti kuriai nors partijai, bet gilinti konfliktus ir sėti sumaištį.

Pradėti keli tyrimai. Pareigūnai sakė, kad pakirsti rinkimus siekia ir kitos šalys, bet jų neįvardijo.

„Pripažįstame grėsmę. Ji tikra, ji tebesitęsia, ir darome, ką tik galime, kad rinkimai būtų legitimūs, o amerikiečiai galėtų jais pasitikėti. Bet Rusija tuo neapsiriboja – ji naudoja įvairius įtakos būdus: žiniasklaidą, socialinius tinklus, netikras paskyras, samdomus veikėjus, svetimas rankas ir dar daugiau. Į slaptas detales nesileisiu, bet tai – plataus masto. Tai tebesitęsia, tuo siekiama įvaryti pleištą ir pakirsti mūsų demokratines vertybes“, – nurodė nacionalinės žvalgybos direktorius D. Coatsas.

Šie komentarai yra šaižus kontrastas prezidento D. Trumpo pozicijai, bet abu vyrai atmetė užuominas, kad prezidentas, kuris ne kartą neigė, kad Rusija stengėsi paveikti rinkimus jo naudai, nevertina šio klausimo rimtai.

Laiške Kongresui patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas sakė, kad administracija ėmėsi „plačių, istorinių veiksmų“ šiai grėsmei sustabdyti.

D. Trumpas galvojo apie sankcijų Maskvai švelninimą, surengė šiltų susitikimų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir atsisakė kritikuoti jį dėl kišimosi į JAV 2016 metų rinkimus.

Jis taip pat ne kartą ragino nutraukti tyrimą dėl Maskvos kišimosi, kurį atliekant jau apkaltinta daugiau kaip 20 rusų.

„Nuomonė“, ne įsakymas

Trečiadienį D. Trumpas pasakė generaliniam prokurorui nutraukti šį daug dėmesio sulaukusį tyrimą, kuriam vadovauja buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Ši padėtis baisi, ir generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas turėtų tuojau pat sustabdyti šią Suklastotą Raganų Medžioklę, kol ji dar labiau neapjuodino mūsų šalies“, – sakoma D. Trumpo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.

Padėjėjai suskubo valdyti žalą ir tvirtino, kad jis nepaskelbė įsakymo kaip J. Sessionso bosas.

„Tai ne įsakymas, tai prezidento nuomonė“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders. Ji pridūrė, jog D. Trumpas nori, kad tyrimas „pasibaigtų“.

R. Muelleris aiškinasi, ar D. Trumpo rinkimų kampanija padėjo Rusijos bandymui paveikti 2016 metų JAV prezidento rinkimus ir ar bandė nuslėpti šį sąmokslą.

Paklaustas, ar kalbant apie šalies apsaugojimą galima pasitikėti administracija, Ch. Wray atsakė: „Galiu patikinti amerikiečius, kad FTB vyrai ir moterys, nuo direktoriaus iki žemiausių grandžių, laikysis savo priesaikos ir dirbs savo darbą.“

Respublikonų senatorius Johnas McCainas buvo tarp tų, kas ragino JAV vyriausybę padaryti daugiau nei vien visuomenės perspėjimas.

„Mūsų aukščiausio rango žvalgybos pareigūnai ne kartą perspėjo, kad #Putinas toliau taikosi į mūsų rinkimus ir sėja chaosą, – tviteryje rašė jis. – Kol jis nesumokės, šios atakos plėsis.“

Kongresas šiuo metu svarsto sankcijų projektą, kuriuo siekiama atgrasyti Rusiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi