Pasaulyje

2018.08.01 23:53

Paskelbta kelis kartus atidėtų Afganistano prezidento rinkimų data

BNS 2018.08.01 23:53

Afganistano valdžia trečiadienį paskelbė, kad prezidento rinkimai vyks kitų metų balandžio 20-ąją, nors baiminamasi, kad stiprėjantis kovotojų judėjimas gali sukelti grėsmę balsavimui.

Afganistano gyventojai rinks valstybės vadovą praėjus šešiems mėnesiams po kelis kartus atidėtų parlamento rinkimų, turinčių galiausiai įvykti spalio 20-ąją.

Daugelis analitikų prognozuoja, jog dabartinis prezidentas Ashrafas Ghani sieks dar vienos kadencijos.

Rinkimų datą paskelbė Nepriklausomos rinkimų komisijos pirmininkas Abdulas Badi Sayadas. Pasak jo, priimant sprendimą buvo atsižvelgta į saugumo padėtį ir kitas aplinkybes.

Anot komisijos, nepaisant išpuolių prieš rinkėjų registracijos centrus, nuo balandžio jau užsiregistravo 9 mln. rinkėjų, įskaitant 3 mln. moterų.

Artėjant rinkimams, saugumo padėtis Afganistane tebekelia susirūpinimą, Vakarų remiamai vyriausybei mėginant numalšinti atsigaunančio Talibano ir grupuotės „Islamo valstybė“ sukilimą.

„Saugumas yra problemą, kurią tikimės išspręsti iki tos datos“, – pareiškė rinkimų komisijos atstovas Abdul Azizas Ibrahimi.

Komentuodamas nerimą dėl sukčiavimo per numatomus balsavimus, jis nurodė, jog komisija „įsipareigojusi užtikrinti tiek parlamento, tiek prezidento rinkimų skaidrumą ir sąžiningumą“.

Ankstesnius prezidento rinkimus, įvykusius 2014-aisiais, aptemdė kaltinimai, jog buvo masiškai sukčiaujama ir klastojama balsus. Tąsyk apie savo pergalė pareiškė abu pagrindiniai varžovai – A. Ghani ir Abdullah Abdullah.

Kandidatai derėjosi keletą mėnesių, kol galiausiai tarpininkaujant JAV sutiko suformuoti „nacionalinės vienybės vyriausybę“. Joje A. Ghani eina prezidento pareigas, o A. Abhullah atiteko neseniai įkurtas vykdomosios valdžios vadovo postas.

JT misija Afganistane sveikino trečiadienį paskelbtą rinkimų datą ir pavadino ją „svarbiu momentu Afganistano demokratijai“.

Misijos vadovas Tadamichi Yamamoto paragino „visas šalis atlikti atitinkamus vaidmenis siekiant, kad būtų užtikrinti reikalingi terminai ir būtų sudarytos sąlygos patikimiems prezidento rinkimams“.