Pasaulyje

2018.08.01 15:36

Nužudyti rusų žurnalistai, kūrę dokumentinį filmą apie apie Kremliaus šešėlinę armiją

BNS 2018.08.01 15:36

Centrinės Afrikos Respublikoje (CAR) žuvę trys rusų žurnalistai rinko informaciją apie toje šalyje veikiančios privačios rusų armijos veiklą, trečiadienį pranešė žiniasklaidos organizacija, kurioje jie dirbo.  

Rusijos užsienio reikalų ministerija kiek anskčiau patvirtino, kad žurnalistai Kirilas Radčenka, Aleksandras Rastorgujevas ir Orchanas Džemalis pirmadienį buvo nužudyti šioje neramumų krečiamoje valstybėje. 

„Liepos 27-ąją, penktadienį, jie nuskrido į Centrinės Afrikos Respubliką filmuoti medžiagos apie privačios karinės bendrovės „Vagner“ veiklą toje šalyje bendram projektui su Tyrimų valdymo centru“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ antradienį vėlai vakare parašė šis centras.  

„Vagner“ apibūdinama kaip šešėlinė Kremliaus kariuomenė, kurios samdiniai veikia daugelyje karštųjų pasaulio taškų, įskaitant Siriją. 

Analitikai sako, kad Maskva naudojasi šia privačia bendrove, kad pridengtų savo karinę veiklą tokiose šalyse kaip Sirija ir Ukraina. 

Balandį Rusijos Jekaterinburgo mieste neaiškiomis aplinkybėmis iškritęs pro savo buto penktame aukšte langą žuvo žurnalistas Maksimas Borodinas, tyręs „Vagner“ veiklą Sirijoje.  

Tyrimų valdymo centras yra žiniasklaidos projektas, inicijuotas Kremliaus kritiku tapusio buvusio Rusijos oligarcho Michailo Chodorkovskio, kuris užsitraukęs Vladimiro Putino nemalonę dešimtmetį praleido kalėjime, o dabar gyvena Didžiojoje Britanijoje. 

Trijų žurnalistų žūties CAR aplinkybės labai miglotos. 

Trečiadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova sakė, kad nei patys žurnalistai, nei tie, kas rėmė jų kelionę, neinformavo Rusijos pareigūnų, kad jie bus toje šalyje.   

„Savo kelionės tikslu jie nurodė turizmą“, – sakė M. Zacharova. 

„Identifikavimo procesą sunkina tai, kad žuvę rusai neturėjo su savimi asmens tapatybės dokumentų“, – pridūrė ji.  

Istoriškai pagrindinė tarptautinė žaidėja CAR yra Prancūzija, tačiau pernai gruodį Rusija ėmėsi oficialaus vaidmens, kai buvo įgaliota Jungtinių Tautų tiekti ginklus šalies ginkluotosioms pajėgoms ir vykdyti karių apmokymą.

Trys Rusijos piliečiai išvyko iš Sibuto pirmadienį apie 19 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku. Jie buvo užpulti tarp dviejų kaimų apie 23 km nuo miesto, informavo Sibuto pareigūnas Marcelinas Yoyo.

Pagrobė arabiškai kalbantys vyrai

„Juos prižiūrėję saugumo pareigūnai liepė jiems nevykti, nes jau buvo sutemę, – sakė M. Yoyo. – Juos pagrobė apie 10 vyrų; jie visi buvo su turbanais ir kalbėjo tik arabiškai.“

Pasak M. Yoyo, žurnalistai buvo nužudyti pasalos vietoje. Tuo tarpu jų vairuotojui pavyko pasprukti ir antradienio rytą pranešti apie incidentą pareigūnams.

Jungtinių Tautų misijos CAR atstovas Vladimiras Monteiro sakė, kad aukų palaikai buvo surasti ar atvežti į misijos ligoninę Sibute. Jis nenurodė jų tautybių ir tapatybių.

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad CAR buvo nužudyti rusų žurnalistai Kirilas Radčenka, Aleksandras Rastorgujevas ir Orchanas Džemalis. Ministerija išreiškė užuojautą žuvusiųjų artimiesiems ir sakė, jog stengiasi pasiekti, kad jų palaikai būtų sugrąžinti į Rusiją.

Pasak ministerijos, Rusijos ambasada CAR nebuvo informuota, kad šalyje vieši rusų žurnalistų.

K. Radčenka, A. Rastorgujevas ir O. Džemalis, bendradarbiaudami su tiriamosios žurnalistikos leidiniu, valdomu Kremliaus kritiku tapusio buvusio Rusijos oligarcho Michailo Chodorkovskio, kūrė dokumentinį filmą. Pasak Rusijos žiniasklaidos, jie kūrė filmą apie Rusijos privačią karinę bendrovę, veikiančią CAR.

CAR vyriausybės atstovas Ange Maxime`as Kazagui nurodė, kad šalies komunikacijos, viešojo saugumo ir gynybos ministerijos nebuvo išdavusios akreditacijų Rusijos žurnalistų delegacijai.

Pasak jo, CAR pradėjo šios atakos tyrimą.