Pasaulyje

2018.07.29 20:37

Indonezijoje žemės drebėjimo aukų padaugėjo iki 14

BNS2018.07.29 20:37

Indonezijos kurortinėje Lomboko saloje sekmadienį per 6,4 balo stiprumo žemės drebėjimą žuvo mažiausiai 14 žmonių, o dar dešimtys buvo sužeisti, pranešė pareigūnai.

Ankstų rytą salą sukrėtus galingam požeminiam smūgiui, žmonės bėgo į lauką. Be to, žemės drebėjimas sukėlė nuošliaužų šalia populiarių dviračių takų kalnuose.

Dešimtys pakartotinių smūgių sukėlė paniką tarp išgyvenusiųjų. Indonezijos meteorologijos tarnyba užfiksavo daugiau nei 120 pakartotinių smūgių, kurių stipriausias buvo 5,7 balo.

Vietos pareigūnai paskelbė trijų dienų nepaprastąją padėtį, skelbia vietos žiniasklaida.

„Žuvo 14 žmonių, o šimtai buvo sužeisti. Rytinėje Lamboko dalyje apgadinti tūkstančiai namų. Mes vis dar renkame informaciją“, – sakė nacionalinės nelaimių valdymo agentūros atstovas Sutopo Purwo Nugroho.

Malaizijos užsienio reikalų ministerija skelbia, kad per žemės drebėjimą žuvo vienas ir sužeisti šeši šios šalies piliečiai. „Visi jie buvo Rindžanio kalno papėdėje, kai tai įvyko“, – nurodoma pranešime.

Nuolat pasikartojantis smūgiai sukėlė paniką tarp dešimčių benamiais likusių žmonių rytiniame Sembalumo kaime, pranešė AFP reporteris.

Maždaug 200 žmonių, priklausančių 35-ioms šeimoms, kurių namai buvo apgadinti arba sugriauti, čia pasistatė palapinių.

„Žmonės yra labai išsigandę ir bijo grįžti namo, nes baiminasi, kad pakartotiniai smūgiai visiškai sugriaus jų namus, – sakė reporteris. – Kaskart, kai įvyksta pakartotinis smūgis, žmonės šaukia iš baimės. Smūgiai dar vis nuolat jaučiami.“

Išgyvenusieji agentūrai AFP sakė, kad jiems labai reikia antklodžių ir greitai paruošiamo maisto, nes jie nespėjo nieko pasiimti iš namų, kai įvyko drebėjimas.

Pareigūnai išskubėjo vertinti pastatams ir infrastruktūrai padarytos žalos, o dėl nuošliaužų buvo uždaryti populiarūs dviračių takai ant Rindžanio kalno, informavo nacionalinė nelaimių valdymo agentūra.

Vienas vietos dviračių žygių organizatorių pasakojo, kaip ant drebėjimo metu ant to kalno buvusių dviejų turistų iš Ispanijos ir jųdviejų gido ėmė kristi akmenys.

„Mano dviratininkų gidas, lydėjęs du turistus iš Ispanijos, per drebėjimą patyrė nesunkių sužalojimų. Jie važiavo nuo Segara Anakos ežero iki Plavangano, o per drebėjimą ant jų krito akmenys“, – pasakojo vienų svečių namų, kur buvo apsistoję tie ispanai, savininkas Karyadi. Kaip ir daugelis indoneziečių, jis turi tik vardą.

„Mūsų svečius sukrėtė šis incidentas“, – pridūrė jis.

„Nuo šio ryto smūgiai beveik nesiliauja“, – sakė Karyadi.

Žemės drebėjimo židinys buvo 50 km į šiaurės rytus nuo pagrindinio Lomboko miesto Mataramo, nurodė Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba (USGS). Ši vieta yra nutolusi nuo pagrindinių turistinių objektų salos pietinėje ir vakarinėje dalyse.

Pakartotiniai smūgiai

USGS informavo, kad du pakartotiniai smūgiai buvo daugiau kaip 5 balų stiprumo.

Drebėjimas buvo juntamas ir apie 100 km nuo jo židinio nutolusioje Balio saloje. Vis dėlto apie padarytą žalą ten nepranešama.

„Drebėjimas buvo labai stiprus... Visi mano name supanikavo, visi išbėgome į lauką“, – pasakojo netoli epicentro gyvenantis Zulkifli.

„Visi mano kaimynai irgi išbėgo laukan, staiga dingo elektra“, – sakė vyras naujienų agentūrai AFP.

Indonezijos geofizikos ir meteorologijos agentūra informavo, kad cunamio pavojaus paskelbta nebuvo.

„Žmonės Rytų Lomboke ir Matarame 10 sekundžių juto stiprų drebėjimą; gyventojai panikavo ir bėgo iš savo namų į lauką“, – sakė S. P. Nugroho.

Turistų mėgstamoje atostogų saloje poilsiautojai išbėgo iš viešbučių į lauką, kai įvyko žemės drebėjimas. Viešbutyje „Katamaran Hotel & Resort“ Sengigi paplūdimyje maždaug 30 svečių susirinko viešbučio fojė, kur praleido maždaug pusvalandį. Vėliau jie grįžo į kambarius.

„Jie nurimo ir sugrįžo į savo kambarius, kai jiems buvo paaiškinta, kad žemės drebėjimas nesukėlė cunamio. Viskas grįžo į įprastas vėžes“, – agentūrai AFP sakė viešbučio administratorė Ni Nyoman Suwarningsih.

Žemės drebėjimas sudrebino ir nedideles Gili salas į šiaurės rytus nuo Lomboko. Čia mėgsta poilsiauti jaunavedžiai, nardytojai ir vakarėlių mėgėjai.

„Laimei, panika nekilo, nors žemės drebėjimas ir buvo labai stiprus“, – sakė vieno vietos viešbučio atstovė.

Indonezija priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui – tektoninių lūžių lankui, kuriame dažnai įvyksta žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.

2004 metais itin galingas žemės drebėjimas Indijos vandenyne sukėlė cunamį, daugelyje regiono šalių nusinešusį daugiau kaip 220 tūkst. žmonių gyvybių, tarp jų 168 tūkst. – Indonezijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.